Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České vysoké školy zabodovaly v mezinárodním žebříčku oborů

Zdroj fotografie: Karlova univerzita

České vysoké školy uspěly v mezinárodním srovnání vyučovaných oborů na univerzitách. Ukázaly to výsledky žebříčku Global Ranking of Academic Subject. Nejvíce zabodovala Karlova univerzita, kde porota ocenila 29 oborů. Masarykova univerzita uspěla ve 14 oborech. Celkově se v žebříčku umístilo 12 domácích institucí. Zabodovala tak přibližně polovina českých veřejných vysokých škol.

Karlova univerzita se v letošním žebříčku objevila mezi nejlepšími v celkem 29 oborech. Do první stovky nejlepších světových univerzit patří například ve fyzice a ekonomii. V dalších dvanácti oborech patří mezi nejlepších 200 vysokých škol – jedná se o ekologii, matematiku, farmacii, sociologii atd. Masarykova univerzita uspěla ve 14 oborech, uznání získala například za obor sociologie a psychologie. Dále uspělo například České vysoké učení technické v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích či Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.

V hodnocení porota posuzovala vědeckou a výzkumnou činnost více než čtyř tisíc vysokých škol z celého světa. Žebříček nabízí nejrozsáhlejší mezinárodní srovnání úrovně vědních oborů na jednotlivých vysokých školách. V letošním roce posuzovatelé hodnotili celkem 54 oborů zařazených do pěti oblastí – inženýrské a společensko-vědní obory, lékařské vědy, přírodní vědy a vědy o živé přírodě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…