Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České vysoké školy zabodovaly v mezinárodním žebříčku oborů

Zdroj fotografie: Karlova univerzita

České vysoké školy uspěly v mezinárodním srovnání vyučovaných oborů na univerzitách. Ukázaly to výsledky žebříčku Global Ranking of Academic Subject. Nejvíce zabodovala Karlova univerzita, kde porota ocenila 29 oborů. Masarykova univerzita uspěla ve 14 oborech. Celkově se v žebříčku umístilo 12 domácích institucí. Zabodovala tak přibližně polovina českých veřejných vysokých škol.

Karlova univerzita se v letošním žebříčku objevila mezi nejlepšími v celkem 29 oborech. Do první stovky nejlepších světových univerzit patří například ve fyzice a ekonomii. V dalších dvanácti oborech patří mezi nejlepších 200 vysokých škol – jedná se o ekologii, matematiku, farmacii, sociologii atd. Masarykova univerzita uspěla ve 14 oborech, uznání získala například za obor sociologie a psychologie. Dále uspělo například České vysoké učení technické v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích či Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.

V hodnocení porota posuzovala vědeckou a výzkumnou činnost více než čtyř tisíc vysokých škol z celého světa. Žebříček nabízí nejrozsáhlejší mezinárodní srovnání úrovně vědních oborů na jednotlivých vysokých školách. V letošním roce posuzovatelé hodnotili celkem 54 oborů zařazených do pěti oblastí – inženýrské a společensko-vědní obory, lékařské vědy, přírodní vědy a vědy o živé přírodě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.