Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká výtvarnice s rakovinou vyrábí čepice pro ženy po chemoterapii

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: ChemoHats

S rakovinou stejně jako s holou hlavou má osobní zkušenost, ví proto, jak se ženy v podobné situaci cítí a co potřebují. A to nemusejí nutně být drahé a škrábající paruky. Co takhle raději originální čepice?

Olina Francová je výtvarnice a spolumajitelka designového ateliéru Franco Arazzi, který hlásá: designérské výzvy vidíme ve všech životních situacích, především v těch, které se nás osobně týkají. Potvrzuje to projekt ChemoHats zaměřený na tvorbu pokrývek pro holé hlavy. Francová totiž aktuálně prožívá osobní setkání s rakovinou, už podruhé.

Právě vlastní zkušenost pomáhá Francové vcítit se do potenciálních zákaznic. Sama je bez vlasů, a tak ví, že holá hlava se lehce spálí, zpotí i zmrzne. Je jednoduše specifická, a tak i čepice pro ni určená se musí odlišovat. Zároveň by neměla být jen funkční, ale i originální a hezká na pohled.

Na projektu se podílí také Jitka Arazimová, která čepice šije. Obě ženy chtějí svou tvorbou rozšířit dostupnou nabídku na trhu a třeba i dodat ženám bez vlasů potřebné sebevědomí. Ty totiž bez pokrývky často budí nechtěnou pozornost a přitahují zvědavé pohledy okolí.

Studio vedle běžné tvorby vymýšlí taky tašky Handibags odpovídající specifickým potřebám handicapovaných. Vznikají tak třeba tašky uzpůsobené zavěšení na invalidní vozík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.