Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká stopa v ráji cyklistů. On-line tržiště s použitými koly ověřuje jejich férový původ

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

V Nizozemsku má každý v průměru dvě kola. Daří se tam ale i jejich zlodějům. Lidé tak o své bicykly nejen často přicházejí, ale také nevědomky kupují kradené kusy. A právě proti tomu bojuje start-up BikeFair (Férové kolo), jehož zakladatelem je Čech Jan Pecník.

Když odešel studovat do Holandska, poohlížel se po vhodném dopravním prostředku. Při koupi se setkal s přemrštěnými cenami i snahou prodat zjevně kradené kolo. „Sám jsem jedno zřejmě nevědomky koupil jen pár dní po příjezdu do Holandska. A také jsem o něj po nějaké době přišel stejně jako o dvě další v rozmezí pár let. A to jsem stále hluboko pod průměrem,“ vypráví Pecník.

Nadšení pro cyklistiku a zkušenosti s prací s daty ho inspirovaly k založení vlastní firmy. „Rozjíždět firmu v zahraničí, tím spíše takto blízkou k národnímu symbolu, není úplně jednoduché. Asi jako by si Holanďan v Česku snažil otevřít pivovar,“ popisuje začátky projektu.

Jan Pecník se snaží předcházet zklamání zákazníků. Foto: BikeFair, se svolením Jana Pecníka

On-line tržiště BikeFair si zakládá na transparentním vztahu se zákazníky i prodejci a ověřování původu kol. „Každý prodávající musí poskytnout číslo rámu kola, to je posléze zkontrolováno skrze policejní databázi a přes mezinárodní registry,“ vysvětluje pro CzechCrunch mladý podnikatel.

Služba nabízí rezervaci kola, které si zákazník prohlédne ještě před dokončením transakce. Jeho peníze tak neskončí u potenciálně nespolehlivého prodejce ani nekupuje zajíce v pytli. K transferu platby dojde až po vyzkoušení a předání kola, které potvrdí zákazník i kupující. Pokud není možné u bicyklu ověřit číslo rámu, hlídá se identita prodávajícího a databáze kradených kol.

QR kód usnadní identifikaci kol. Foto: BikeFair, se svolením Jana Pecníka

Jan Pecník ale nechce skončit jen u spojování zákazníků a prodejců férových kol. Dalšími metami jsou zprostředkování servisu, pojištění nebo navazujících služeb ve spolupráci s místními obchodníky a opraváři. „Naším cílem je poskytnout lidem skrze místní obchodníky snadný přístup ke kolům, informace o jejich údržbě a propojit cyklisty s lokální sítí odborníků. Tím omezíme jakékoliv překážky ve využívání kol. Díky BikeFairu tak lidé přispějí ke sdílené ekonomice, podpoří lokální trh a dají druhou šanci jízdním kolům, která by jinak byla vyřazena,“ dodává Pecník.

Mladý podnikatel má velké plány. Foto: se svolením Jana Pecníka

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Jak nastartovat svůj život, aby byl úspěšný? Mladé nasměruje EduFestival

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…