Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká stopa v ráji cyklistů. On-line tržiště s použitými koly ověřuje jejich férový původ

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Unsplash

V Nizozemsku má každý v průměru dvě kola. Daří se tam ale i jejich zlodějům. Lidé tak o své bicykly nejen často přicházejí, ale také nevědomky kupují kradené kusy. A právě proti tomu bojuje start-up BikeFair (Férové kolo), jehož zakladatelem je Čech Jan Pecník.

Když odešel studovat do Holandska, poohlížel se po vhodném dopravním prostředku. Při koupi se setkal s přemrštěnými cenami i snahou prodat zjevně kradené kolo. „Sám jsem jedno zřejmě nevědomky koupil jen pár dní po příjezdu do Holandska. A také jsem o něj po nějaké době přišel stejně jako o dvě další v rozmezí pár let. A to jsem stále hluboko pod průměrem,“ vypráví Pecník.

Nadšení pro cyklistiku a zkušenosti s prací s daty ho inspirovaly k založení vlastní firmy. „Rozjíždět firmu v zahraničí, tím spíše takto blízkou k národnímu symbolu, není úplně jednoduché. Asi jako by si Holanďan v Česku snažil otevřít pivovar,“ popisuje začátky projektu.

Jan Pecník se snaží předcházet zklamání zákazníků. Foto: BikeFair, se svolením Jana Pecníka

On-line tržiště BikeFair si zakládá na transparentním vztahu se zákazníky i prodejci a ověřování původu kol. „Každý prodávající musí poskytnout číslo rámu kola, to je posléze zkontrolováno skrze policejní databázi a přes mezinárodní registry,“ vysvětluje pro CzechCrunch mladý podnikatel.

Služba nabízí rezervaci kola, které si zákazník prohlédne ještě před dokončením transakce. Jeho peníze tak neskončí u potenciálně nespolehlivého prodejce ani nekupuje zajíce v pytli. K transferu platby dojde až po vyzkoušení a předání kola, které potvrdí zákazník i kupující. Pokud není možné u bicyklu ověřit číslo rámu, hlídá se identita prodávajícího a databáze kradených kol.

QR kód usnadní identifikaci kol. Foto: BikeFair, se svolením Jana Pecníka

Jan Pecník ale nechce skončit jen u spojování zákazníků a prodejců férových kol. Dalšími metami jsou zprostředkování servisu, pojištění nebo navazujících služeb ve spolupráci s místními obchodníky a opraváři. „Naším cílem je poskytnout lidem skrze místní obchodníky snadný přístup ke kolům, informace o jejich údržbě a propojit cyklisty s lokální sítí odborníků. Tím omezíme jakékoliv překážky ve využívání kol. Díky BikeFairu tak lidé přispějí ke sdílené ekonomice, podpoří lokální trh a dají druhou šanci jízdním kolům, která by jinak byla vyřazena,“ dodává Pecník.

Mladý podnikatel má velké plány. Foto: se svolením Jana Pecníka

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…