Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká města žijí ekologicky. Kde můžete nově za pakatel nakoupit starý nábytek či hračky?

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Ekologické změny zavádí Brno, Jablonec nad Nisou i Hranice na Přerovsku. Novinky omezí množství odpadu z domácností a sníží emise oxidu uhličitého ve vzduchu. Přinášíme pozitivní zprávy z českých měst.

Instalace solárních panelů v Brně

V Brně začala instalace prvních 88 solárních panelů na střechy městských domů. Nacházejí se v obytném komplexu na ulici Vojtova. Tyto panely zajistí dostatek energie pro osvětlení společných prostor, vzduchotechniku a provoz výtahů. Instalace dále čeká například domov s pečovatelskou službou v ulici Horova. Do pěti let chce město osadit panely na 500 střech.

Ilustrační foto: Pexels

Cílem projektu je ušetřit a snížit emise oxidu uhličitého. Za rok by se tyto emise měly snížit o 36 tisíc tun. „Získané přebytky chceme využít na potřebných místech našeho systému, ukládat v bateriových úložištích, případně energii akumulovat do horké vody či vodíku a odložit její spotřebu na pozdější dobu,“ uvedl předseda představenstva společnosti Sako Brno Filip Leder

Nová re-use centra v Jablonci a Hranicích

Na snižování množství odpadu se podílejí takzvaná re-use centra, kterých se v posledních letech v Česku vyrojilo hned několik. Hlavní myšlenkou je opětovné využití starých, ale stále funkčních předmětů. Nově se otevřelo například centrum ve sběrném dvoře Ekoltes Hranice na Přerovsku. „Zájemci mohou přinést do centra například malý nečalouněný nábytek, nádobí a jiné kuchyňské potřeby, nářadí, sportovní potřeby, hračky, knihy, CD a gramodesky, ale i dekorace, hudební nástroje, hodiny a budíky, kočárky, autosedačky či další potřeby pro domácnost kromě elektrospotřebičů. Na oplátku si mohou za symbolický poplatek odnést, co potřebují,“ uvedl mluvčí radnice Petr Bakovský. Nabídka je dostupná v aplikaci Econit.

Ilustrační foto: Pxfuel

Po Novém roce vzniklo také re-use centrum ve sběrném dvoře v Jablonci nad Nisou. Výtěžek z prodeje odložených věcí město daruje do veřejné sbírky, ze které pak financuje výsadbu zeleně, obnovu parků či koupi a údržbu herních prvků na dětských hřištích. „Lidé budou moci v centru bezúplatně odevzdávat drobný nábytek, zařízení a vybavení domácností, obrazy, rámy, vázy, CD, DVD, knihy, časopisy, hračky, sportovní vybavení a podobně. Tímto způsobem se prodlouží životní cyklus věcí, které by jinak skončily jako odpad v popelnici, ve sběrném dvoře či na skládce,“ uvedl náměstek primátora Milan Kouřil.

Zdroj: Sako Brno, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…