Česká ekonomika se může pochlubit nulovou inflací

Pohyb spotřebitelských cen se v červnu zastavil. Porovnání meziročního i meziměsíčního pohybu cen vykazuje nulový nárůst. Stejně se spotřebitelské ceny chovaly naposledy v září 2009. Vyrovnanou bilanci způsobilo snížení cen u potravin a nealkoholických nápojů.

V dubnovém meziročním srovnání rostly spotřebitelské ceny o 0,1 procenta, v květnu pak o 0,4 procenta. Analytici očekávali inflaci pohybující se okolo nuly. Červnový výsledek je však překvapil. Podle Patrika Rožumberského z Unicredit Bank stojí za nulovou inflací snížení cen u brambor a některých dalších potravin. Petr Dufek z ČSOB vidí jako příčinu situace také pokračující klesání cen telekomunikačních služeb.

Ceny potravin klesly oproti květnu o 1,1 procenta. Hlavním důvodem poklesu bylo snížení cen u brambor o 53,3 procenta, dále pak ovoce o 5,5 procenta a zpomalení meziročního růstu cen u chleba, drůbeže, mléka a dalších potravin. Na meziroční vývoj spotřebitelských cen mělo také vliv snížení cen u elektřiny a plynu o 10,5, resp. 3,1 procenta. Opačným směrem se pohybovaly ceny u tabákových výrobků, v oblasti kultury, rekreace, stravování, ubytování a vzdělávání. Nejmarkantněji se na růstu cen podílely tabákové výrobky, které vzrostly o 4,6 procenta.

Zdroj: http://byznys.lidovky.cz/ceska-ekonomika-zaznamenala-nulovou-inflaci-klesly-ceny-potravin-1cq-/moje-penize.aspx?c=A140709_104515_moje-penize_ttr

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Potoky se vrací do koryt, nových tůní přibývá. Projekt #vracimevodulesu slaví další úspěchy

Vzhůru do divočiny. Národní park Šumava zpřístupnil čtyři nové trasy

Kriticky ohrožení ptáci zahnízdili na moravských mokřadech

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura