Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi vytvořili technologicky unikátní zámek. Ochrání lyže, kola i kočárek

V aplikaci Pealock můžete spravovat vybavení celé svojí rodiny. Zdroj fotografie: Pealock

Ochrana proti krádeži sportovního vybavení přivedená téměř k dokonalosti. To je chytrý zámek Pealock, zdánlivě obyčejný pásek připevnitelný na lyže, kočárek, koloběžku či kolo. Pod jednoduchým designem se skrývá promyšlená technologie, která odradí i dobře připravené zloděje.

Designový pásek vypadá jednoduše, skrývá však promyšlenou technologii. Zdroj fotografie: Pealock

Nápad se zrodil zhruba před třemi lety, kdy autorovi zámku Marku Valovi odcizili na svahu v Rakousku lyže. „Uvědomil jsem si, jak jednoduché je lyže ukrást a že by člověk nenechal na zemi ležet třeba mobilní telefon o stejné hodnotě bez dozoru.“ Díky spolupráci s několika firmami a živnostníky o tři roky později vznikl ryze český, technologicky jedinečný zámek.

Marek Vala, CEO společnosti Pealock. Zdroj fotografie: Pealock

Ochranný pásek obsahuje pohybový senzor s alarmem. Pomocí Bluetooth a GSM komunikuje s aplikací v uživatelově telefonu a v případě krádeže na něj zašle upozornění. Pokud je telefon mimo dosah Bluetooth, dokáže technologie na mobil zavolat. Zároveň se dá v aplikaci nastavit prodleva alarmu tak, aby se nespouštěl například v případě, když do lyží někdo pouze omylem strčí.

Zamknout si můžete například i koloběžku. Zdroj fotografie: Pealock

Přecvaknutí zámku zabraňují ocelová lanka, vodiče uvnitř pásku navíc okamžitě spustí alarm a zašlou upozornění majiteli. Z jedné aplikace se dá spravovat více zámků najednou, můžete tak například kontrolovat sportovní vybavení celé rodiny,“ vysvětlil Marek Vala.

Zámek vám umí v případě krádeže i zavolat. Zdroj fotografie: Pealock

Původně chtěl Vala elektroniku nechat vyrobit v Číně, nakonec se ale rozhodl pro domácí provedení. „Měli jsme i v Číně vyrobenou formu na pásek, nicméně po kvalitativní stránce pásek nesplnil naše požadavky a formu jsme museli udělat novou v Česku za pětinásobek ceny, nicméně se skvělým výsledkem. Troufnu si říct, že náš pásek je celosvětovým unikátem, co se technologie výroby týče. Oslovili jsme spoustu lisařů v Číně, na Slovensku a Česku a všichni nás od toho odrazovali, že je to technologicky nemožné,“ vzpomíná Vala.

Nyní už se produkt prodává na americkém Kickstarteru, kde se firma pomocí crowdfundingové kampaně snaží výrobu zafinancovat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie