Vánoční stromky mají často poměrně krátký život. Týden či dva zdobí naše domácnosti a pak nevesele postávají u popelnic. Rok od roku ale roste počet lidí, kteří se snaží slavit Vánoce ohleduplněji, a tak získávají vánoční stromky v květináči na popularitě.
Stromky v květináči lze získat prostřednictvím různých organizací. Například Lesy hl. m. Prahy nabídly stromky k prodeji v polovině listopadu a během týdne bylo všech 250 jedliček rozebráno. Toulcův statek zase za týden prodeje vyprodal víc stromků než před rokem za celý měsíc. To jen dokládá stále rostoucí zájem o tento druh vánočních stromků.
Stromky jsou zpravidla vysoké mezi 30 a 50 centimetry a stojí kolem stokoruny. Některé organizace k jedličkám přikládají i návod, jak o ně pečovat. Při správném postupu by měly zvládnout Vánoce ve vytopených bytech stejně jako jarní umístění do přírody.
Hlavním záměrem prodeje stromků v květináči je nabídnout jinou alternativu k řezaným stromkům než mnohými neoblíbené umělé stromky. Skrze vánoční tradice tak mohou lidé podpořit městskou zeleň či les výsadbou jedle bělokoré, která bývala naším nejhojnějším jehličnanem, ovšem během 20. století téměř vymizela.
Zájemci mohou na jaře stromky vysadit klidně na vlastní zahradě, mají ale taky možnost přidat se k hromadným výsadbám. Ty se konají zpravidla v první polovině dubna. V Praze se bude vysazovat například v Kunratickém lese a okolí Březanského potoka. Vzhledem k velkému zájmu se organizace budou snažit počet dostupných stromků pro příští Vánoce navýšit.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha
Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…