Češi už nejsou národem s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva

Zdroj fotografie: Pixabay

Česko už není zemí s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva v Evropě. I díky takzvanému screeningu, tedy sledování s bezplatnými preventivními vyšetřeními, kleslo v četnosti výskytu onemocnění na šestou příčku. Zlepšily se i vyhlídky pacientů, které onemocnění již postihlo.

„Ještě před pěti lety jsme byli bezkonkurenčně na prvním místě s náskokem. Díky posílení screeningu jsme na pátém až šestém místě v Evropě a jdeme dolů. Je to velmi pozitivní zpráva,“ uvedl Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

V úmrtnosti se Česko posunulo na devátou příčku v rámci Evropy, pravděpodobnost pětiletého přežití onemocnění se vyšplhala téměř na 53 procent. Podle odborníků v boji proti nemoci výrazně pomohl screening. Lidé mezi 50 a 54 lety mají jednou ročně test zdarma, od 55 let pak jednou za dva roky. Právě díky vyšetření a včasnému zachycení se podaří podle expertů řadu nemocných vyléčit. Loni test podstoupil přitom jen každý třetí člověk, který na něj měl nárok.

Zdroj: Lidovky.cz

Autor článku