Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi už nejsou národem s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Pixabay

Česko už není zemí s nejvyšším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva v Evropě. I díky takzvanému screeningu, tedy sledování s bezplatnými preventivními vyšetřeními, kleslo v četnosti výskytu onemocnění na šestou příčku. Zlepšily se i vyhlídky pacientů, které onemocnění již postihlo.

„Ještě před pěti lety jsme byli bezkonkurenčně na prvním místě s náskokem. Díky posílení screeningu jsme na pátém až šestém místě v Evropě a jdeme dolů. Je to velmi pozitivní zpráva,“ uvedl Ladislav Dušek z Institutu biostatistiky a analýzy lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

V úmrtnosti se Česko posunulo na devátou příčku v rámci Evropy, pravděpodobnost pětiletého přežití onemocnění se vyšplhala téměř na 53 procent. Podle odborníků v boji proti nemoci výrazně pomohl screening. Lidé mezi 50 a 54 lety mají jednou ročně test zdarma, od 55 let pak jednou za dva roky. Právě díky vyšetření a včasnému zachycení se podaří podle expertů řadu nemocných vyléčit. Loni test podstoupil přitom jen každý třetí člověk, který na něj měl nárok.

Zdroj: Lidovky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory