Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi si plánují užít dovolenou v tuzemsku. Nejvíce lákají hory a voda

Ilustrační foto: Freepik

Prázdniny v Česku budou trávit tři ze čtyř krajanů. Dvě pětiny pak vyrazí do zahraničí. Dovolenkáři se těší hlavně na pěší turistiku, výlety na kole a koupání. Z krajů jsou nejlákavější Jihočeský a Jihomoravský, zatímco do Prahy se čeští turisté příliš nehrnou.

Podle aktuálního průzkumu agentury CzechTourism se na příliv turistů mohou těšit obvyklé lokality nedaleko vody a s možností příjemných výletů do přírody. Češi přitom na dovolené stráví průměrně 13 dní a nejvíce se jich chystá do penzionů. Tři z deseti lidí pak zvolí pobyt u svých kamarádů a známých nebo vyrazí do kempů, které už v dnešní době nenabízí jen stanování, ale i populární chatky.

Šumava je oblíbeným cílem turistů i cyklistů. Ilustrační foto: Pixabay

Většina lidí plánuje během svého volna lehce sportovat – nejčastěji vyrazí na procházky a výlety do přírody. Polovina dotázaných se chystá jezdit za místními zajímavostmi na kole a 45 procent zahrne do svých aktivit také koupání a vodní sporty. Každý šestý pak navštíví památky a stejný počet se těší na nicnedělání. Mezi tuto skupinu patří hlavně senioři, kteří cestují sami.

Podle rezervačního hotelového softwaru Previo je obsazena asi třetina kapacit českých hotelů. Největší zájem je o Orlické hory, Slovácko, Šumavu a Český les. Táhne také Lednicko-valtický areál a Podyjí, Vysočina nebo Jižní Čechy. Menší obsazenost západočeských lázní i Krkonoš většinou znamená také příznivé ceny. Turisty mohou nalákat už během svátků na začátku července.

Související články

Zaručeně zlepší den

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Španělsko nyní poskytuje stejné platy fotbalistům mužského i ženského národního týmu

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…