Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi si plánují užít dovolenou v tuzemsku. Nejvíce lákají hory a voda

Ilustrační foto: Freepik

Prázdniny v Česku budou trávit tři ze čtyř krajanů. Dvě pětiny pak vyrazí do zahraničí. Dovolenkáři se těší hlavně na pěší turistiku, výlety na kole a koupání. Z krajů jsou nejlákavější Jihočeský a Jihomoravský, zatímco do Prahy se čeští turisté příliš nehrnou.

Podle aktuálního průzkumu agentury CzechTourism se na příliv turistů mohou těšit obvyklé lokality nedaleko vody a s možností příjemných výletů do přírody. Češi přitom na dovolené stráví průměrně 13 dní a nejvíce se jich chystá do penzionů. Tři z deseti lidí pak zvolí pobyt u svých kamarádů a známých nebo vyrazí do kempů, které už v dnešní době nenabízí jen stanování, ale i populární chatky.

Šumava je oblíbeným cílem turistů i cyklistů. Ilustrační foto: Pixabay

Většina lidí plánuje během svého volna lehce sportovat – nejčastěji vyrazí na procházky a výlety do přírody. Polovina dotázaných se chystá jezdit za místními zajímavostmi na kole a 45 procent zahrne do svých aktivit také koupání a vodní sporty. Každý šestý pak navštíví památky a stejný počet se těší na nicnedělání. Mezi tuto skupinu patří hlavně senioři, kteří cestují sami.

Podle rezervačního hotelového softwaru Previo je obsazena asi třetina kapacit českých hotelů. Největší zájem je o Orlické hory, Slovácko, Šumavu a Český les. Táhne také Lednicko-valtický areál a Podyjí, Vysočina nebo Jižní Čechy. Menší obsazenost západočeských lázní i Krkonoš většinou znamená také příznivé ceny. Turisty mohou nalákat už během svátků na začátku července.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští farmáři se starají zodpovědně o naši krajinu. Obdrželi za to ocenění

Elektromobily by mohly být udržitelnější. Pomůže změna výroby autobaterií

Co se odehrává za zdí? WiFi umožní mít oči všude

Na jaké technologické novinky se letos můžeme těšit? Třeba na orgány z 3D tiskárny

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…