Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi se cítí být bohatí. Nejvíc za posledních 12 let

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle výzkumu Sociologického ústavu AV ČR se Češi cítí nejbohatší od roku 2002. Výzkumu se zúčastnila více než tisícovka respondentů, kteří byli požádáni, aby se vyjádřili, zda je pro ně obtížné vyjít s příjmy a zda svoji domácnost považují za bohatou či chudou. Také se zjišťovalo, za co nejčastěji peníze utrácí.

Jedno procento lidí označilo svou domácnost za velmi bohatou. Za spíše bohatou ji považuje 9 procent lidí. Třípětinová většina respondentů ji považuje za ani bohatou, ani chudou. Oproti předchozímu roku poklesl z 34 % na 27 % procent těch, kteří označují svou domácnost za spíše chudou. Podíl bohatých domácností tak převýšil svůj dlouhodobý průměr. Podíl chudých domácností je nejnižší od roku 2003.

Podle aktuálních výsledků pro 52 procent lidí je těžké vyjít se svým aktuálním příjmem. Z toho pro 32 procent je to spíše obtížně, pro 12 % lidí obtížné a pro 8 % velmi obtížné. Na druhou stranu 46 % domácností nečiní žádné obtíže vyjít s vydělanými penězi. Z dlouhodobého hlediska jsou výsledky nejlepší od roku 2002. Od roku 2014 klesl podíl těch, kteří se svým příjmem vychází obtížně o 6 procentních bodů.

Nejhůře s penězi vycházejí lidé se základním a středním vzděláním bez maturity, lidé nad 60 let, nepracující důchodci, nezaměstnaní, lidé pracující v dělnických profesích. Naopak bez potíží hospodaří vysoce kvalifikovaní odborníci, vedoucí pracovníci, vysokoškoláci. „Občas je to těžší vyjít s penězi, ale jde to. Šetřím, kde se dá, přesto mi i tak zbývá dost peněz na to, abych mohla podporovat děti ve studiu,“ uvádí jednapadesátiletá prodavačka Simona Langerová.

Naprosté většině domácnosti (95 %) umožňují příjmy uspokojovat základní potřeby jako je jídlo, oblečení, běžné potřeby. Více než tři čtvrtiny respondentů deklarují, že příjem jejich domácnosti postačuje na úhradu zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek. Příjmy Čechům dále stačí i na financování koníčků a zájmů členů rodiny. Češi také spoří a snaží se podporovat ze svých příjmů děti či rodiče. Méně peněz jim pak zbývá na dovolenou v zahraničí a nákup luxusního zboží.

Související články

Zaručeně zlepší den

300 let od smrti barokního architekta Santiniho. Kde najdete jeho dechberoucí stavby?

Čeští vědci vyvinuli jedinečný přístroj ke zkoumání sluchu

Vědci pátrají po tajemství vzniku mlhy

Pět tipů o hnojení, se kterými dosáhnete na vaší zahrádce úžasných výsledků

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Lidstvo odjakživa fascinují záhady a neprobádané věci. Nejspíš i proto naše čtenáře nejvíc baví…