Češi podporují lékaře a dobrovolníky ve sbírkách v době epidemie

4 minuty radosti
Zdroj fotografií: Jan Prokopius/Masarykova univerzita, energiilekarum.cz; znesnaze21.cz

Češi jsou solidární nejen za časů dobrých, ale i za těch zlých. Dokládá to celá řada sbírek, která vznikla v reakci na nárůst pacientů s koronavirem. Cílem některých z nich je podpořit zdravotníky, jiné se zase zaměřují na dobrovolnickou pomoc. V tomto článku vám přinášíme výběr těch, které zaujaly naši redakci.

Energii lékařům

Lékaři, sestřičky nebo záchranáři přicházejí do kontaktu s možnými nakaženými každý den. Nestíhají jíst, pít, odskočit si na toaletu, moc toho nenaspí. Přes všechno vyčerpání se nevzdávají a ve své práci pokračují, mnohdy na úkor svého vlastního zdraví a pohodlí. Hlavním cílem sbírky Energii lékařům je podpořit všechny lékaře, sestřičky a další zdravotníky pomocí zdravých energetických balíčků. Všech 16 tisíc balíčků z první etapy projektu, které bylo možné na jejich podporu zakoupit, se vyprodalo za necelých 40 hodin. Vybraly se téměř dva miliony korun, které nyní míří na nákup balíčků pro tyto superhrdiny. Aktuálně se koná druhé kolo sbírky, přispět můžete i vy.

Laskavost plodí laskavost

Na podporu dobrovolníků spustil sbírku Nadační fond pomoci a Nadace Karla Janečka na dárcovské platformě znesnáze21. Darované prostředky do sbírky Laskavost plodí laskavost mají sloužit dobrovolníkům k úhradě nákladů za pohonné hmoty, občerstvení, potraviny či zdravotnický a další potřebný materiál. Podpořit ty, kteří ve svém volném čase šijí roušky, nosí obědy seniorům či hlídají děti, může každý prostřednictvím počítače nebo chytrého telefonu. „V nadaci se dlouhodobě věnujeme laskavosti. Vedeme k ní děti a vyhledáváme dobrosrdečné lidi, kteří dlouhodobě vykonávají pro společnost pozitivní skutky. Věříme, že ‚laskavci‘, kteří pomáhají v této složité době, si naši podporu zaslouží,“ uvedl Tomáš Řemínek, ředitel Nadace Karla Janečka.

Do sbírky se zapojují i samosprávy, které posílají prostřednictvím formuláře tipy, komu by výtěžek sbírky mohl pomoci. Je možné navrhovat jak organizace či spolky, tak jednotlivce. V takovém případě je třeba, aby se za dotyčného zaručila například obec nebo jiná právnická osoba. „Budeme rádi, když nám lidé či samosprávy sami navrhnou dobrovolníky, kteří nyní nezištně pomáhají ostatním zvládnout situaci s koronavirem. My jim zašleme finanční prostředky, a to až do výše 21 tisíc korun,“ doplnil Čestmír Horký, autor znesnáze21.

MUNI pomáhá

Na materiální podporu dobrovolníků uspořádala sbírku také Masarykova univerzita. Univerzitní dobrovolnická síť vyřizuje žádosti o pomoc ze strany institucí i jednotlivců. Do její databáze se přihlásily už téměř tři tisíce lidí, převážně z řad studentů Masarykovy univerzity, ale i jiných škol. Studenti pedagogické fakulty se tak třeba starají o děti zaměstnanců Fakultní nemocnice Brno.

Ve sbírce určené k podpoře dobrovolníků se už podařilo vybrat přes jeden a půl milionu korun. Získané peníze budou využity na nákup základních ochranných prostředků, především dezinfekce. „Vlna solidarity, která se zdvihla bezprostředně po vyhlášení světové pandemie mezi studenty a zaměstnanci a všemi dobrými lidmi, ať už se do pomoci zapojili osobně nebo finančním příspěvkem, je neuvěřitelná a dává naději, že společně tuto mimořádnou situaci zvládneme, a já proto všem ze srdce děkuji, “ řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura