Studenti univerzit pomáhají při nouzovém stavu v nemocnicích či s hlídáním dětí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Canva/StefanDahl
SpolečnostZ domovaZdraví 2 minuty radosti

Zdravotníci v posledních dnech dostávají zabrat. Nečekat s rukama v klíně a přiložit ruku k dílu se rozhodli studenti českých univerzit. Ti se v době mimořádných opatření kvůli šíření koronaviru zapojují do projektů na pomoc nejvíce ohroženým skupinám obyvatel. Pomáhají v nemocnicích, na hygienických stanicích nebo na infolinkách.

K pomoci se hlásí studenti většiny českých univerzit – například Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity nebo Univerzity Palackého v Olomouci. Školy mají zřízené databáze, skrz které se mohou dobrovolníci přihlašovat. Za několik hodin fungování se do systému Masarykovy univerzity přihlásilo více než 850 osob. Ti v současnosti pomáhají především ve Fakultní nemocnici v Brně, hlídají děti na různých místech nebo informují lidi na nouzových linkách. Do pomoci se zapojují jak studenti lékařských fakult, tak i fakult pedagogických nebo informatici.

Zájemci o dobrovolnickou pomoc se registrují pomocí formulářů na stránkách jednotlivých univerzit. „Jedním z klíčových úkolů nás jako univerzity je, abychom byli solidární a nabízeli pomocnou ruku všude tam, kde to bude možné a žádoucí. Musíme přepnout do jiného módu přemýšlení. Hierarchie našich hodnot, co je důležité, a co ne, se během pár dní změnila,“ napsal rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš studentům v hromadném e-mailu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec