Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti univerzit pomáhají při nouzovém stavu v nemocnicích či s hlídáním dětí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Canva/StefanDahl

Zdravotníci v posledních dnech dostávají zabrat. Nečekat s rukama v klíně a přiložit ruku k dílu se rozhodli studenti českých univerzit. Ti se v době mimořádných opatření kvůli šíření koronaviru zapojují do projektů na pomoc nejvíce ohroženým skupinám obyvatel. Pomáhají v nemocnicích, na hygienických stanicích nebo na infolinkách.

K pomoci se hlásí studenti většiny českých univerzit – například Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity nebo Univerzity Palackého v Olomouci. Školy mají zřízené databáze, skrz které se mohou dobrovolníci přihlašovat. Za několik hodin fungování se do systému Masarykovy univerzity přihlásilo více než 850 osob. Ti v současnosti pomáhají především ve Fakultní nemocnici v Brně, hlídají děti na různých místech nebo informují lidi na nouzových linkách. Do pomoci se zapojují jak studenti lékařských fakult, tak i fakult pedagogických nebo informatici.

Zájemci o dobrovolnickou pomoc se registrují pomocí formulářů na stránkách jednotlivých univerzit. „Jedním z klíčových úkolů nás jako univerzity je, abychom byli solidární a nabízeli pomocnou ruku všude tam, kde to bude možné a žádoucí. Musíme přepnout do jiného módu přemýšlení. Hierarchie našich hodnot, co je důležité, a co ne, se během pár dní změnila,“ napsal rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš studentům v hromadném e-mailu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.