Studenti univerzit pomáhají při nouzovém stavu v nemocnicích či s hlídáním dětí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Canva/StefanDahl

Zdravotníci v posledních dnech dostávají zabrat. Nečekat s rukama v klíně a přiložit ruku k dílu se rozhodli studenti českých univerzit. Ti se v době mimořádných opatření kvůli šíření koronaviru zapojují do projektů na pomoc nejvíce ohroženým skupinám obyvatel. Pomáhají v nemocnicích, na hygienických stanicích nebo na infolinkách.

K pomoci se hlásí studenti většiny českých univerzit – například Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity nebo Univerzity Palackého v Olomouci. Školy mají zřízené databáze, skrz které se mohou dobrovolníci přihlašovat. Za několik hodin fungování se do systému Masarykovy univerzity přihlásilo více než 850 osob. Ti v současnosti pomáhají především ve Fakultní nemocnici v Brně, hlídají děti na různých místech nebo informují lidi na nouzových linkách. Do pomoci se zapojují jak studenti lékařských fakult, tak i fakult pedagogických nebo informatici.

Zájemci o dobrovolnickou pomoc se registrují pomocí formulářů na stránkách jednotlivých univerzit. „Jedním z klíčových úkolů nás jako univerzity je, abychom byli solidární a nabízeli pomocnou ruku všude tam, kde to bude možné a žádoucí. Musíme přepnout do jiného módu přemýšlení. Hierarchie našich hodnot, co je důležité, a co ne, se během pár dní změnila,“ napsal rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš studentům v hromadném e-mailu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.