Češi patří v třídění odpadu k nejlepším v Evropě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Až tři čtvrtiny veškerých obalových odpadů umístili Češi v loňském roce do kontejnerů na tříděný odpad. Navíc netřídíme jen hodně, ale díky zavedenému systému i efektivně.

V Evropě se každý rok vyprodukuje asi 2,5 miliardy tun odpadu. Z toho tvoří 80 milionů tun obalový odpad. Jde například o skleněné či plastové lahve, kartony, konzervy či různé folie. Takového odpadu vyprodukují Češi ročně průměrně 96 kilo na osobu, 75 % z toho vytřídí. V rámci Evropské unie se tím řadíme na šestou příčku.

Ještě lepšího umístění dosáhlo Česko v recyklaci plastů. S 60 % jsme v této kategorii druhým nejlepším státem EU. Nicméně největší podíl při porovnání tříděného a netříděného odpadu má u nás papír, toho se recykluje 89 %. Naopak, nápojových kartonů vytřídíme jen lehce přes pětinu. Ve všech porovnávaných kategoriích figurovalo Česko nad průměrem. Vyplývá to z výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz.

Výzkum se zabýval také nákladností recyklace v evropských zemích. „Ať už je systém organizován jakkoliv, ve výsledku náklady hradí spotřebitel, ať už skrze ceny výrobků či platbou daní,“ vysvětluje analytik centra Jonáš Rais.

U nás jsou roční náklady na recyklaci zhruba 5 eur na obyvatele. „Ze zkoumaných států vychází Česká republika nákladově velmi dobře, a to jak v absolutním srovnání, tak při přihlédnutí k rozdílným cenovým hladinám v jednotlivých státech,“ uvádí Rais. V Německu platí občané proti Česku víc než dvojnásobek, v Rakousku téměř čtyřnásobek. Méně než u nás zaplatí jen ve Spojeném království.

Související články

Inspirace

10 tipů na šetrnější Vánoce: od stromečku až po kapra

V Praze vyrostl strom z PET lahví. Upozorňuje na význam recyklace

Byznys

V Brně začíná projekt RE-USE. Pomůže lidem i přírodě

Byznys

Britskou designérskou cenu získal koncept papírové helmy

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.