Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi patří v třídění odpadu k nejlepším v Evropě

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Až tři čtvrtiny veškerých obalových odpadů umístili Češi v loňském roce do kontejnerů na tříděný odpad. Navíc netřídíme jen hodně, ale díky zavedenému systému i efektivně.

V Evropě se každý rok vyprodukuje asi 2,5 miliardy tun odpadu. Z toho tvoří 80 milionů tun obalový odpad. Jde například o skleněné či plastové lahve, kartony, konzervy či různé folie. Takového odpadu vyprodukují Češi ročně průměrně 96 kilo na osobu, 75 % z toho vytřídí. V rámci Evropské unie se tím řadíme na šestou příčku.

Ještě lepšího umístění dosáhlo Česko v recyklaci plastů. S 60 % jsme v této kategorii druhým nejlepším státem EU. Nicméně největší podíl při porovnání tříděného a netříděného odpadu má u nás papír, toho se recykluje 89 %. Naopak, nápojových kartonů vytřídíme jen lehce přes pětinu. Ve všech porovnávaných kategoriích figurovalo Česko nad průměrem. Vyplývá to z výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz.

Výzkum se zabýval také nákladností recyklace v evropských zemích. „Ať už je systém organizován jakkoliv, ve výsledku náklady hradí spotřebitel, ať už skrze ceny výrobků či platbou daní,“ vysvětluje analytik centra Jonáš Rais.

U nás jsou roční náklady na recyklaci zhruba 5 eur na obyvatele. „Ze zkoumaných států vychází Česká republika nákladově velmi dobře, a to jak v absolutním srovnání, tak při přihlédnutí k rozdílným cenovým hladinám v jednotlivých státech,“ uvádí Rais. V Německu platí občané proti Česku víc než dvojnásobek, v Rakousku téměř čtyřnásobek. Méně než u nás zaplatí jen ve Spojeném království.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…