Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi mohou letět do vesmíru. Evropská kosmická agentura hledá kosmonauty

Ilustrační foto: Pixabay

Někdo chtěl být popelářem, jiný řidičem a našli se i tací, kteří si vysnili cestu do kosmu. Těm se nyní může jejich dětský sen splnit. Evropská kosmická agentura (ESA) připravuje výběrové řízení na pozice nových astronautů. Hlásit se mohou i čeští kandidáti.

Stovky dalších pozic bude ESA v rámci generační obměny vypisovat v nejbližších letech. Pro české zájemce se tak otevírají dveře do prestižních odvětví s vysokou přidanou hodnotou. Podmínkou pro účast ve výběrovém řízení na kosmonauta je magisterský titul z vybraných oborů, tři roky pracovních zkušeností po ukončení studia a angličtina na úrovni C1. Přestože uchazeč nemusí být pilotem, je potřeba předložit lékařské osvědčení o zdravotním stavu se stejnými kritérii, jaké jsou požadovány právě u soukromých pilotů. Přihlášky je možné podávat od 31. března do 28. května tohoto roku. Více informací najdou uchazeči na webových stránkách esa.int.

Evropská kosmická agentura, která se nyní potýká s vlnou odchodů jedné generace agenturních zaměstnanců do důchodu, si stanovila ambiciózní cíl – nabrat v příštích deseti letech sto nových zaměstnanců ročně. Průběžně tak budou vypisována výběrová řízení na stovky míst pro inženýry, vědce, administrativní pracovníky a další související pozice. Vzhledem k tomu, že ESA preferuje poměrné zastoupení národností mezi svými zaměstnanci, otevírají se tím pomyslné dveře i pro české kandidáty.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…