Neskutečná vlna solidarity se každý den znovu a znovu rodí v českých rukou. Finanční a materiální pomoc Ukrajině organizuje stát, kraje, města, spolky, soukromé firmy i jednotlivci. Příchozím uprchlíkům lidé nabízejí práci a střechu nad hlavou. Jaké konkrétní kroky na podporu Ukrajiny u nás zatím vznikly?
České dráhy i soukromí dopravci jako RegioJet či Regio Cargo Group vypravují na Ukrajinu pravidelné vlaky s humanitární pomocí. Zajišťují tak evakuaci osob a přepravu potřebných věcí ze sbírky organizace Člověk v tísni. Sbírky organizuje také bezpočet humanitárních a neziskových organizací, divadel, univerzit i jednotlivců.
Aby podpořili přímo místní obyvatele, které válka připravila o příjem, pronajímají si lidé přes službu Airbnb bydlení na Ukrajině, které samozřejmě neplánují využít. Společnost Airbnb navíc hostitelům odpustila veškeré poplatky za zprostředkování ubytování a všechny peníze tak putují přímo lidem. Slíbila také bezplatné ubytování pro více než 100 tisíc uprchlíků.
Za pouhé dva týdny se podařilo ve finančních sbírkách vybrat přes 1,5 miliardy korun. Jedná se o zatím největší finanční pomoc lidem zasaženým katastrofou vybranou v Česku. Další miliony proudí na pomoc Ukrajině od velkých českých firem a podnikatelů. Solidaritu spustil svou twitterovou výzvou podnikatel Jan Bárta ze společnosti Pale Fire Capital a po jeho boku se se svými štědrými dary rychle postavily firmy jako Alza.cz, Seznam.cz, Česká spořitelna či Livesport.
Pomoci se dostane i lidem, kteří před válkou utíkají do Česka. Střechu nad hlavou poskytují Ukrajincům kromě veřejné správy také samotní Češi, kteří pod svá křídla berou celé utečenecké rodiny, vyklízí pro ně byty, darují jim nábytek i základní vybavení domácnosti.
Některá města také uprchlíkům poskytují bezplatnou dopravu v MHD, ve které se stačí prokázat platným vízem. K těmto městům patří třeba Praha nebo Plzeň. Při hledání práce pak pomáhají příchozím Ukrajincům například servery Jobs.cz nebo Prace.cz, které zavedli novou kolonku pro vyhledávání zaměstnání. Pracovní pozice, které nevyžadují znalost češtiny, jsou tak nově označeny štítkem vhodné pro Ukrajince.
Rozptýlit uprchlíky a jejich děti alespoň na chvíli od náročné životní situace si předsevzala řada zábavních, vzdělávacích i sportovních center po celé republice. Zdarma či za symbolický poplatek 1 Kč tak mohou Ukrajinci navštívit například zoologické zahrady v Brně, Praze, Plzni nebo Ostravě, Matějskou pouť na pražském výstavišti, Loutkářské muzeum v Chrudimi, plavecký bazén či kluziště v Ostravě a mnoho dalších míst.
Autorský článek Venduly Čermákové
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál
Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…