Podle výroční zprávy Svazu českých knihkupců a nakladatelů utratili Češi v minulém roce za knihy 7,2 miliardy korun, podobně jako v předchozích letech. Knižní trh v roce 2014 posílil, přičemž mezi nejprodávanější knihy se zařadily především různé kuchařky, detektivky či dětské knížky. Průměrná cena knihy je obdobná jak v minulých letech a drží se na 240 korunách.
Do českých knihkupectví dle Svazu českých knihkupců a nakladatelů nejčastěji proudí beletrie a knihy z oblasti společenských věd a umění. Naopak nakladatelé hlásí mírný pokles knih z oblasti ekonomie, práva, politiky či technických a přírodních věd. Zvyšuje se také podíl knih pro děti, přičemž podle statistik se za posledních deset let počet dětských titulů zdvojnásobil. Na druhou stranu výrazně klesla produkce vysokoškolských učebnic.
„Knižní trh v roce 2014 mírně posílil, když na celkových číslech předchozího roku zůstal i po opadnutí vrcholu vlny mimořádně úspěšné trilogie Padesát odstínů šedi, která roku 2013 přispěla k celkovému obratu trhu asi dvě procenta,“ uvedli autoři ve výroční zprávě. Loni vyšlo v České republice 18 379 knižních titulů, což je o pět set víc než v roce 2013. Jedná se tak o druhý největší počet od rekordního roku 2011.
Nejprodávanější knihou roku 2014 se stala kuchařka Vaříme s Láďou Hruškou – levně a chutně. Mezi nejoblíbenější knihy minulého roku patřily také knihy Jonase Jonassona Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel či detektivka Analfabetka, která uměla počítat. Češi také často kupovali detektivku R. Galbraitha (pseudonym J. K. Rowligové) Volání kukačky a další díl z dětské řady Jeffa Kinneye, Deník malého poseroutky 8.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.