Naděje pro pacienty s rakovinou slinivky je na dohled. Tým analytického chemika Michala Holčapka z Univerzity Pardubice získal patent na novou metodu diagnostiky onemocnění. Rakovinu odhalí v počáteční fázi pomocí analýzy lipidů z krve pacienta.
Metoda se zaměří na pacienty s vysokým rizikem onemocnění. Konkrétně jde o pacienty s cukrovkou druhého typu starší padesáti let, lidi s dědičným výskytem rakoviny v rodině a pacienty s neurčitými příznaky. „Metodika je vhodná pro velkokapacitní screening (cílené vyhledávání onemocnění, pozn. red.) až 20 tisíc vzorků za rok. Dokáže detekovat nemoc se správností přes 90 procent,“ řekl prof. Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické.
Rakovina slinivky je v počáteční fázi bezpříznaková. V době, kdy se na nemoc přijde, je už většinou těžké člověku pomoci. Pacienti s tímto druhem nádoru mají proto pouze desetiprocentní šanci na pětileté dožití. Nejdůležitější je proto včasný screening, kterému se metoda vědců z Univerzity Pardubice věnuje. Dalším krokem ve výzkumu bude ověření reálného přínosu před užitím v praxi.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…