Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Češi anglicky umí. V průzkumu obsadili osmnáctou příčku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Češi zabodovali. Roky studia anglického jazyka se vyplácí. Podle nejrozsáhlejšího světového hodnocení sedmdesáti zemí podle úrovně znalostí anglického jazyka EF EPI (EF English Proficiency Index) skončila Česká republika v první dvacítce. Češi se podle průzkumu domluví anglicky na vysoké úrovni.

Nejlépe se anglicky domluví skandinávské země jako je Švédsko, Nizozemí, Dánsko, Norsko a Finsko. Dále zabodovalo Slovinsko, Estonsko, Lucembursko a Polsko. Tyto země patří podle průzkumu mezi země s velmi vysokou úrovní angličtiny. Slovensko se umístilo na 25. příčce se střední úrovní znalostí.
Obecně se v Evropě mluví na velmi dobré úrovni, jedinou zemí, kde se znalost angličtiny pohybuje na nízké úrovni, je Francie. Nejlépe anglicky umí mladí lidé mezi 18 až 20 lety. Rozdíl mezi nimi a mladými lidmi do třiceti let je však nepatrný.

Statistika ukázala, že skoro ve všech zemích mají ženy lepší znalosti angličtiny než muži. Zároveň lepší znalost angličtiny souvisela s vyšším finančním příjmem a lepší kvalitou života. Současně v zemích, kde lidé mluví anglicky na velmi vysoké úrovni je dobré připojení k internetu i široce rozvinutý vědecký výzkum. Ukazuje se, že na současném globálním trhu je angličtina nezbytností. Tu země vidí jako katalyzátor rozvoje spíše než jako hrozbu pro národní kulturu.

„Už od základní školy navštěvuju kurzy angličtiny. Soustřeďuji se především na gramatiku, kterou zapomínám. A jazyk procvičuji v konverzaci s mnoha přáteli z Erasmu i z interaktivních médií jako je Duolingo,“ uvádí studentka ekonomiky Karolína Procházková, podle níž je perfektní znalost anglického jazyka jednou z nejlepších výhod při hledání zaměstnání.

Testování se zúčastnilo 910 tisíc dospělých, kteří v roce 2014 absolvovali testy anglické způsobilosti v 70 zemích světa. Angličtina patří mezi mezinárodně uznávaný jazyk a v mnoha školských systémech je znalost angličtiny považována za základní dovednost, která je požadována od každého studenta.

Související články

Zaručeně zlepší den

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…