Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Korejština dobývá svět. Podmaní si i Česko?

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Korejština má solidně nakročeno stát se světovým jazykem. Díky populárnímu hudebnímu stylu K-pop a K-dramatům o ni projevuje zájem čím dál více lidí, kteří se ji neváhají začít učit. Na mnoha místech začíná dokonce v oblibě převyšovat i své tradiční konkurenty, jako je třeba čínština, uvedl server Radio Wave.

Korejština začíná být žádanější v samostudijních aplikacích typu Duolingo, ale i v tradičních výukových programech. „V porovnání s dobou, kdy jsem začínal svou kariéru, prošlo vnímání Koreje jako národa, korejské kultury a společnosti a korejského jazyka výraznou změnou. Nyní je vnímána moderněji, pokrokověji, tržněji a i víc cool,“ uvedl Joowon Suh, ředitel programu korejského jazyka na Kolumbijské univerzitě.

Korejština se stává populární zejména v zemích jižní a jihovýchodní Asie – například na Filipínách, v Thajsku, Indonésii nebo třeba v Pákistánu. Zájem se ale postupně zvyšuje i globálně. Nejinak je tomu i v České republice. Napomáhá tomu nejspíš i celosvětové šíření korejské hudby a filmografie. Fenomén nazvaný korejská vlna je dokonce podporován tamní vládou. V posledních desetiletích se tak globálně rozšířil jihokorejský export, zejména kinematografie, hudby, módy, ale i kosmetiky nebo potravin. „S rostoucí popularitou K-popu zaznamenáváme vyšší poptávku nejen po kurzech korejštiny, ale dokonce i po studiu vysokoškolských oborů se zaměřením na Koreu. Kromě K-popu, který bývá hlavní motivací převážně mladých dívek, se často setkáváme i s motivací v podobě korejských seriálů, ty vedou hlavně u starších studentek. Zatímco například o japonštinu bývá častý zájem i ze strany mužů, u korejštiny momentálně výrazně převládají ženy všeho věku,“ uvedla Marie Kim, lektorka korejštiny. Uvidíme, jak se jazyk uchytí a jestli se v budoucnu stane součástí běžné nabídky jazykových škol.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Radio Wave a CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Montpellier zavádí bezplatnou dopravu: Kde jinde v Evropě můžete cestovat zdarma?

Objev v Moravském krasu. Nachází se tam další dosud nepoznané stovky metrů chodeb a jeskyně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…