Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Korejština dobývá svět. Podmaní si i Česko?

2 minuty radosti
Ilustrační fotografie: Pixabay

Korejština má solidně nakročeno stát se světovým jazykem. Díky populárnímu hudebnímu stylu K-pop a K-dramatům o ni projevuje zájem čím dál více lidí, kteří se ji neváhají začít učit. Na mnoha místech začíná dokonce v oblibě převyšovat i své tradiční konkurenty, jako je třeba čínština, uvedl server Radio Wave.

Korejština začíná být žádanější v samostudijních aplikacích typu Duolingo, ale i v tradičních výukových programech. „V porovnání s dobou, kdy jsem začínal svou kariéru, prošlo vnímání Koreje jako národa, korejské kultury a společnosti a korejského jazyka výraznou změnou. Nyní je vnímána moderněji, pokrokověji, tržněji a i víc cool,“ uvedl Joowon Suh, ředitel programu korejského jazyka na Kolumbijské univerzitě.

Korejština se stává populární zejména v zemích jižní a jihovýchodní Asie – například na Filipínách, v Thajsku, Indonésii nebo třeba v Pákistánu. Zájem se ale postupně zvyšuje i globálně. Nejinak je tomu i v České republice. Napomáhá tomu nejspíš i celosvětové šíření korejské hudby a filmografie. Fenomén nazvaný korejská vlna je dokonce podporován tamní vládou. V posledních desetiletích se tak globálně rozšířil jihokorejský export, zejména kinematografie, hudby, módy, ale i kosmetiky nebo potravin. „S rostoucí popularitou K-popu zaznamenáváme vyšší poptávku nejen po kurzech korejštiny, ale dokonce i po studiu vysokoškolských oborů se zaměřením na Koreu. Kromě K-popu, který bývá hlavní motivací převážně mladých dívek, se často setkáváme i s motivací v podobě korejských seriálů, ty vedou hlavně u starších studentek. Zatímco například o japonštinu bývá častý zájem i ze strany mužů, u korejštiny momentálně výrazně převládají ženy všeho věku,“ uvedla Marie Kim, lektorka korejštiny. Uvidíme, jak se jazyk uchytí a jestli se v budoucnu stane součástí běžné nabídky jazykových škol.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Radio Wave a CNN

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…