Brněnská Čertova rokle na Lesné by se měla opět zazelenat. Radní doporučili poskytnout investici 1,2 milionu korun na opatření podporující vyšší zasakování vody. Reagují tím na neudržitelnou situaci zeleně. Vegetace v oblasti Čertovy rokle trpí rychlým odtokem dešťové vody, kvůli čemuž dochází také ke splavováním nejcennější svrchní vrstvy půdy.
Ekosystém v Čertově rokli na Lesné trpí rychlým odtokem dešťové vody. Zdejší strmé svahy jsou v současné době zasaženy erozí a stávající porosty významně postihla kůrovcová kalamita. Absence bylinného a keřového patra zde neumožňuje zasáknutí vody, která stéká až na dno rokle. Cílem projektu je tak vytvořit v areálu Čertovy rokle lepší podmínky pro zadržení dešťové vody.
Na vhodných místech podél hlavní komunikace budou vybudovány otevřené zatravněné příkopy, které budou srážkovou vodu svádět do vsakovacích jam, jež zajistí její zadržení. Svahy, zvláště v místech erozních rýh, budou zpevněny dřevěnými plůtky. Tyto plůtky budou vyplněny zeminou a osázeny keři. Odtok vody se díky tomu zpomalí. Dřevěné plůtky spolu s příkopy vytvoří systém, který zabrání dalšímu splavování zeminy. „Nově vysazené různorodé stromy a keře v oblasti nahradí kůrovcem napadené původní jehličnaté stromy, které zde v současných podmínkách hynou,“ upřesnil náměstek primátorky Petr Hladík.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní
Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …