Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cena Evropské unie za literaturu míří do České republiky. Získal ji Jan Němec.

Cenu Evropské unie za literaturu získal český spisovatel Jan Němec, a to za beletrizovaný životopis fotografa Františka Drtikola Dějiny světla. Po Tomáši Zmeškalovi se jedná už o druhého českého autora, kterému byla cena udělena. Kromě Němce bylo oceněno dalších dvanáct evropských autorů.

Cena Evropské unie za literaturu míří již podruhé do České republiky – mezi oceněnými je totiž také Jan Němec, který porotu zaujal svým románem Dějiny světla. Kromě něho získalo ocenění dalších dvanáct evropských spisovatelů. Po Tomáši Zmeškalovi, jemuž se cenu podařilo získat v roce 2011 za knižní debut Milostný dopis klínovým písmem, se tak jedná už o druhý úspěch českých spisovatelů.

Němcovy Dějiny světla, beletrizovaný životopis fotografa Františka Drtikola, vyšel v říjnu 2013. Jeho kvality přitom nezůstaly bez povšimnutí ani u nás – román obdržel cenu Česká kniha 2014, byl nominován na Magnesii literu v kategorii próza a ocitl se mezi šesti díly nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého.

Podstatou Ceny Evropské unie za literaturu, udělované od roku 2009, je vyhledávání mladých talentovaných autorů a jejich zviditelnění v zahraničí. Jak uvedla Andrulla Vassiliuová, eurokomisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež: „Cena je určena nejlepším novým či debutujícím autorům v Evropě bez ohledu na jejich zemi původu či jazyk, kterým píší. Cílem je představit nejlepší současnou evropskou literaturu, podpořit přeshraniční prodej knih a propagovat překlady, vydávání a čtení literatury z jiných zemí.“

Vítězům bude cena předána 18. listopadu v Bruselu, přičemž je spjata s finanční odměnou 5000 eur (137 000 korun).

 

FOTO: Alena Nádvorníková

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Zázraky se dějí. V olomoucké zoo se narodilo mládě velbloudí babičce

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.