Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Cena Evropské unie za literaturu míří do České republiky. Získal ji Jan Němec.

Cenu Evropské unie za literaturu získal český spisovatel Jan Němec, a to za beletrizovaný životopis fotografa Františka Drtikola Dějiny světla. Po Tomáši Zmeškalovi se jedná už o druhého českého autora, kterému byla cena udělena. Kromě Němce bylo oceněno dalších dvanáct evropských autorů.

Cena Evropské unie za literaturu míří již podruhé do České republiky – mezi oceněnými je totiž také Jan Němec, který porotu zaujal svým románem Dějiny světla. Kromě něho získalo ocenění dalších dvanáct evropských spisovatelů. Po Tomáši Zmeškalovi, jemuž se cenu podařilo získat v roce 2011 za knižní debut Milostný dopis klínovým písmem, se tak jedná už o druhý úspěch českých spisovatelů.

Němcovy Dějiny světla, beletrizovaný životopis fotografa Františka Drtikola, vyšel v říjnu 2013. Jeho kvality přitom nezůstaly bez povšimnutí ani u nás – román obdržel cenu Česká kniha 2014, byl nominován na Magnesii literu v kategorii próza a ocitl se mezi šesti díly nominovanými na Cenu Josefa Škvoreckého.

Podstatou Ceny Evropské unie za literaturu, udělované od roku 2009, je vyhledávání mladých talentovaných autorů a jejich zviditelnění v zahraničí. Jak uvedla Andrulla Vassiliuová, eurokomisařka pro vzdělání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež: „Cena je určena nejlepším novým či debutujícím autorům v Evropě bez ohledu na jejich zemi původu či jazyk, kterým píší. Cílem je představit nejlepší současnou evropskou literaturu, podpořit přeshraniční prodej knih a propagovat překlady, vydávání a čtení literatury z jiných zemí.“

Vítězům bude cena předána 18. listopadu v Bruselu, přičemž je spjata s finanční odměnou 5000 eur (137 000 korun).

 

FOTO: Alena Nádvorníková

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.