Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Celosvětový den úklidu se blíží. Pomoci vyčistit přírodu ve svém okolí může každý

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Již v sobotu 18. září se uskuteční největší celosvětová úklidová akce. World Cleanup Day, tedy Celosvětový úklid, se letos koná již počtvrté a jen v loňském roce se ho zúčastnilo přes 11 milionů dobrovolníků ze 166 zemí světa.

V Česku akci koordinuje organizace Ukliďme Česko. Dobrovolníci budou uklízet na mnoha místech napříč republikou, zjistit je lze na mapě plánovaných úklidů. „Přidat ruku k dílu nevyžaduje žádné velké přípravy, stačí jen přijít a pomoci. Pokud se ve vašem městě či okolí organizovaný úklid ještě nepořádá, zapojte vlastní iniciativu a veřejný úklid sami zorganizujte,“ vyzývají pořadatelé na svých stránkách. Po zaregistrování se na stránkách Ukliďme Česko pak organizátoři zašlou zájemcům pytle na odpadky a rukavice.   

V loňském roce se akce kvůli pandemické situaci konala v okleštěné podobě a letos tak pořadatelé doufají v lepší podmínky. „Věříme, že situace dovolí uspořádat podzimní úklidové akce již v klasickém formátu, kdy se dobrovolníci budou moci setkávat a uklízet společně. V minulém roce a letošní jaro úklidy probíhaly převážně formou zřizování tzv. pytlomatů a dobrovolníci tak uklízeli jednotlivě či v rodinných týmech,“ řekl jeden z organizátorů Miroslav Kubásek.

Celosvětový úklid se koná pravidelně na podzim již od roku 2018. Od té doby se zapojilo již více než 50 tisíc dobrovolníků ze 180 zemí světa, kterým se podařilo z přírody odstranit na 280 tisíc tun odpadu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Belgický přístav s vysokou uhlíkovou stopou si klade za cíl stát se nejudržitelnějším na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Největší a nejmodernější porodnice v ČR bude v Brně

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…