Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Být součástí komunity, například sportovních fanoušků, nás dělá šťastnějšími

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Během mistrovství fandíme jako o život. Aplaudujeme, skandujeme, jásáme a křičíme, když dají naši gól. Cítíme se dobře, cítíme pouto. Podle vědecké studie sportovního psychologa Daniela Wanna z Murray State University fandění zvyšuje pocit štěstí a spokojenosti se sociálním životem, zároveň snižuje pocity osamění a odcizení.

Existují dvě možnosti, díky nimž se jako sportovní fanoušci cítíme dobře. „Jedním je následování úspěšného týmu a tím druhým je jednoduše identifikování se s ním, uvedl Wann pro Huffington Post. „Dobré prožitky může člověk získat, i když se sportovnímu klubu čí týmu nevede úplně dobře. Nejvíce totiž při fandění záleží na pocitu sounáležitosti s komunitou,“ dodal. Sportovní fanoušci tvoří podobné typy komunity jako třeba nadšenci pro Star Wars nebo pravidelní návštěvníci divadelních představení.

„Lidé obecně hledají způsoby, jak se s něčím identifikovat, jak získat pocit sounáležitosti se skupinou nebo s podobně smýšlejícími jedinci. Sport je zkrátka tím, co si určitá skupina lidí vybrala,“ uvedl Wann. Jediný rozdíl vidí v tom, že fanoušci Star Wars mohou na film zajít dvakrát a pořád se dočkají stejného konce. „Sport je mnohem nepředvídatelnější. Nikdy nevíte, kdo vyhraje,“ vysvětlil výzkumník.

Mountain biker on a forest trailCo dobrého tedy fandění přináší? Především dává lidem pocit sounáležitosti, zázemí a tvoření komunity. Pokud se setkají nadšení fanoušci stejného týmu, mají si zaručeně o čem povídat. Pocit sounáležitosti s komunitou navíc zpětně zvyšuje pocit spokojenosti. Nejenže lidé mohou sledovat zápasy se svými kamarády, ale výsledky výzkumu odborníka Wanna naznačily, že sportovní fanoušci vykazují nižší pocity osamělosti bez ohledu na to, zda se zápas právě vysílá.

Fandění také vytváří napříč generacemi podobný jazyk prostřednictvím sdílení zkušeností a emocí, které se mohou přenést i do jiných oblastí života než jen do posezení u sportovního přenosu. Fandění může stmelovat rodiny.

U sportu také mohou muži vybít své emoce na bezpečném území, a to jak pozitivní, tak i ty negativní. „Například Britové mají obecně problém s vyjadřováním emocí. Pro mnoho z nich nabízí fotbal bezpečné útočiště, při kterém je vyjadřování emocí přijatelné, a to dokonce i v podobě pláče nebo objímání dalších mužů,“ uvedl výzkumník Pringle, který ve své studii poukázal na to, že fandění pomáhá u mužů redukovat míru stresu.

Fandění také lidem umožňuje zažívat úspěch, který v normálním životě nemusí být tak častý. Pocity vítězství, hrdosti jsou vzácné a důležité emoce, které pomáhají v obtížných obdobích.

Zdroj: huffingtonpost.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.