Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byly nalezeny známky staré civilizace v dosud neobjevené části Amazonie

Povodí řeky Amazonie v Bolívii obývala před 1 500 lety civilizace Casarabe, Foto: Roland Seitre/Nature Picture Library

Časopis Nature nedávno zveřejnil informaci, že po letech studia a průzkumu archeologové objevili stopy civilizace, která zmizela v Amazonii před 1 500 lety. Největší prales na světě, který byl dlouho popisován jako neobyvatelný, byl údajně domovem různých předkolumbovských populací.

V dnešní Bolívii bylo nalezeno 26 lokalit roztroušených na přibližně 4 500 km² s pozůstatky patřících civilizaci Casarabe. Povodí řeky Amazonie a jeho lesy byly osídleny téměř tisíciletí, mezi lety 500 a 1 400 našeho letopočtu. Dvě největší nalezené kolonie – Cotoca a Landiva – byly v té době důležitými místy regionu. Jak ekonomicky, tak kulturně.

Archeologové našli stopy valů nebo hydraulických systémů. Dlouho unikaly pozornosti, protože hustota zalesnění v amazonském lese je vysoká a stopy dávných civilizací hravě skryla. K nalezení těchto pozůstatků byla použita technologie LIDAR. Jedná se o kameru umístěnou na letadle nebo vrtulníku, která skenuje místa jako radar, aby vytvořila podrobnou kartografii, což pomohlo archeologům tento objev učinit.

Zdroj: Nature, PepsNews

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…