Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byly nalezeny známky staré civilizace v dosud neobjevené části Amazonie

Povodí řeky Amazonie v Bolívii obývala před 1 500 lety civilizace Casarabe, Foto: Roland Seitre/Nature Picture Library

Časopis Nature nedávno zveřejnil informaci, že po letech studia a průzkumu archeologové objevili stopy civilizace, která zmizela v Amazonii před 1 500 lety. Největší prales na světě, který byl dlouho popisován jako neobyvatelný, byl údajně domovem různých předkolumbovských populací.

V dnešní Bolívii bylo nalezeno 26 lokalit roztroušených na přibližně 4 500 km² s pozůstatky patřících civilizaci Casarabe. Povodí řeky Amazonie a jeho lesy byly osídleny téměř tisíciletí, mezi lety 500 a 1 400 našeho letopočtu. Dvě největší nalezené kolonie – Cotoca a Landiva – byly v té době důležitými místy regionu. Jak ekonomicky, tak kulturně.

Archeologové našli stopy valů nebo hydraulických systémů. Dlouho unikaly pozornosti, protože hustota zalesnění v amazonském lese je vysoká a stopy dávných civilizací hravě skryla. K nalezení těchto pozůstatků byla použita technologie LIDAR. Jedná se o kameru umístěnou na letadle nebo vrtulníku, která skenuje místa jako radar, aby vytvořila podrobnou kartografii, což pomohlo archeologům tento objev učinit.

Zdroj: Nature, PepsNews

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Demonstrace měly smysl. Okolí Eiffelovky zůstane zelené

Ve Virginii byl právě zahájen největší světový projekt 3D tištěného bydlení

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…