Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Byl odhalen prototyp nejekologičtějšího vozu

2 minuty radosti
Foto: DLR

Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR) a strojírenská firma HWA společně vytvořily a úspěšně otestovaly silniční vozidlo, které funguje téměř bez emisí, píše server Interesting Engineering.

Snaha o snížení znečišťování životního prostředí je dost důležitá pro celkové fungování naší společnosti. Prototyp elektromobilu Zero Emission Drive Unit – Generation 1 (zkráceně ZEDU-1), který prošel úspěšným silničním testováním a neprodukuje téměř žádné emise, vychází tomuto směřování vstříc. „Naší prioritou je lidské zdraví a životní prostředí bez znečištění. Projekt ZEDU-1 se zaměřuje na komponenty, kterým byla dosud věnována spíše malá pozornost a jejichž emise nyní postupně reguluje Evropská komise legislativními opatřeními, konkrétně pneumatikám a brzdám. Dnes představeným prototypem ZEDU-1 předvádíme řešení, která nám umožní na silnici fungovat téměř s nulovými emisemi. Koncept, který jsme vyvinuli, je vysoce efektivní, extrémně kompaktní, vhodný pro každodenní použití a všestranný. A velkou výhodou je, že jej lze přenést přímo do výroby automobilů a užitkových vozidel,“ uvedl Tjark Siefkes, ředitel DLR Institute of Vehicle Concepts ve Stuttgartu během prezentace prototypu.

Prototyp prošel testováním v terénu

Nová, ekologičtější technologie je naprostým průkopníkem v této oblasti. Elektromobil do značné míry snižuje emise pevných částic a mikroplastů způsobené otěrem pneumatik a brzd. Zavedením této technologie se snižuje znečištění způsobené opotřebením pneumatik o 70 až 80 procent.

Podle DLR ZEDU-1 během počátečního testování úspěšně zachytil a zajistil všechny drobné částice a mikroplasty vzniklé opotřebením pneumatik a brzd při rychlostech až 50 km/h. Celkové výsledky testování taky znějí velice nadějně – nulový otěr brzd a výrazně nižší opotřebení pneumatik i při vysokých rychlostech. Partneři společnosti budou technologii dále vylepšovat, aby byla připravena na sériovou výrobu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Naděje v léčbě rakoviny: nová chemoimunoterapie zamezuje jejímu relapsu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …