Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bulharská Atlantida? Podvodní vesnice ukrývá památky starší než pyramidy v Gíze

Zdroj ilustrační fotografie: Facebook CUA

Pohřbené pod vodou a pískem se jen pár metrů pod hladinou řeky Ropotamo v ústí do Černého moře ukrývají památky starší než pyramidy. Vědci z Centra podmořské archeologie v Sozopolu zde našli pozůstatky antické civilizace z doby pět tisíc let před naším letopočtem.

„Nalezené materiály poukazují na existenci přístavu, který zde mohl fungovat od 5. století př.n.l. až do moderní doby,“ řekl archeolog z Centra podmořské archeologie Kalin Dimitrov. Přístav podle něj mohl být napojen na řeckou kolonii Apollonia Pontica, která se nacházela v místě dnešního Sozopolu.

Kromě přístavu vědci našli také pozůstatky vesnice z doby bronzové. Dochovaly se části dřevěných sloupů, které pravděpodobně držely domy nad zvyšující se vodní hladinou. Pobřeží tehdy bylo asi o pět metrů níže než dnes. Vznik památek archeologové odhadem datují 1500 let před Velkou pyramidou v Gíze. V následujících letech se zaměří na detailní výzkum dochovaných nálezů, aby se o civilizaci dozvěděli více.

Zdroj: Radio Free Europe/ Radio Liberty

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…