Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budou z nás mimozemšťané? Život na jiné planetě je čím dál reálnější

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Bez vody a vzduchu člověk nepřežije. Na planetě Mars by právě zmiňovaných tekutin měl být dostatek. Sonda Trace Gas Orbiter (TGO) Evropské kosmické agentury (ESA) tam totiž pod povrchem rozsáhlého systému kaňonů Valles Marineris objevila velké množství vody. 

Že na Marsu existuje voda, je známý fakt, ovšem většina se jí nachází v chladných polárních oblastech planety ve formě ledu. Pevné skupenství vody nebylo objeveno na povrchu poblíž rovníku, protože tamní teploty nejsou dostatečně nízké, aby byl led stabilní. Neutronový teleskop FREMD umístěný na TGO odhalil v obrovském systému kaňonů Valles Marineris oblast s neobvykle velkým množstvím vodíku. „Za předpokladu, že vodík, který vidíme, je vázáný v molekulách vody, se zdá, že až 40 procent materiálu blízko pod povrchem v této oblasti tvoří voda,“ sdělil k objevu ruský expert Igor Mitrofanov, který vede výzkum s teleskopem FREMD a je také hlavním autorem příslušné vědecké studie. Podle něj je nyní možné spatřit, co se skutečně děje pod povrchem Marsu. Součástí toho je lokalizace oáz bohatých na vodu, které nebylo možné detekovat předchozími přístroji.

TGO je součástí projektu ExoMars, na němž ESA spolupracuje s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Hlavním cílem tohoto programu je hledat známky možné existence života na Marsu v minulosti, zkoumat na planetě změny vody a geochemického prostředí a zjišťovat atmosférické stopové plyny a jejich zdroje. Zároveň se zde prověřují technologie pro budoucí mise zaměřené na přepravu vzorků z Marsu na Zemi.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzorek z asteroidu Bennu dorazil na Zem. Obsahuje uhlík i vodu, to má pomoci ke zjištění počátků života

Papež František přináší revoluci mezi katolíky. Církev by podle něj mohla žehnat homosexuálům

Ve vesmíru možná existuje další oceán, zjistili vědci

Práce z domova má výrazný ekologický přínos, ukazuje studie

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…