Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budou z nás mimozemšťané? Život na jiné planetě je čím dál reálnější

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Bez vody a vzduchu člověk nepřežije. Na planetě Mars by právě zmiňovaných tekutin měl být dostatek. Sonda Trace Gas Orbiter (TGO) Evropské kosmické agentury (ESA) tam totiž pod povrchem rozsáhlého systému kaňonů Valles Marineris objevila velké množství vody. 

Že na Marsu existuje voda, je známý fakt, ovšem většina se jí nachází v chladných polárních oblastech planety ve formě ledu. Pevné skupenství vody nebylo objeveno na povrchu poblíž rovníku, protože tamní teploty nejsou dostatečně nízké, aby byl led stabilní. Neutronový teleskop FREMD umístěný na TGO odhalil v obrovském systému kaňonů Valles Marineris oblast s neobvykle velkým množstvím vodíku. „Za předpokladu, že vodík, který vidíme, je vázáný v molekulách vody, se zdá, že až 40 procent materiálu blízko pod povrchem v této oblasti tvoří voda,“ sdělil k objevu ruský expert Igor Mitrofanov, který vede výzkum s teleskopem FREMD a je také hlavním autorem příslušné vědecké studie. Podle něj je nyní možné spatřit, co se skutečně děje pod povrchem Marsu. Součástí toho je lokalizace oáz bohatých na vodu, které nebylo možné detekovat předchozími přístroji.

TGO je součástí projektu ExoMars, na němž ESA spolupracuje s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Hlavním cílem tohoto programu je hledat známky možné existence života na Marsu v minulosti, zkoumat na planetě změny vody a geochemického prostředí a zjišťovat atmosférické stopové plyny a jejich zdroje. Zároveň se zde prověřují technologie pro budoucí mise zaměřené na přepravu vzorků z Marsu na Zemi.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Jak naložit s přebytečnou úrodou levandule?

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …