Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Budou z nás mimozemšťané? Život na jiné planetě je čím dál reálnější

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Bez vody a vzduchu člověk nepřežije. Na planetě Mars by právě zmiňovaných tekutin měl být dostatek. Sonda Trace Gas Orbiter (TGO) Evropské kosmické agentury (ESA) tam totiž pod povrchem rozsáhlého systému kaňonů Valles Marineris objevila velké množství vody. 

Že na Marsu existuje voda, je známý fakt, ovšem většina se jí nachází v chladných polárních oblastech planety ve formě ledu. Pevné skupenství vody nebylo objeveno na povrchu poblíž rovníku, protože tamní teploty nejsou dostatečně nízké, aby byl led stabilní. Neutronový teleskop FREMD umístěný na TGO odhalil v obrovském systému kaňonů Valles Marineris oblast s neobvykle velkým množstvím vodíku. „Za předpokladu, že vodík, který vidíme, je vázáný v molekulách vody, se zdá, že až 40 procent materiálu blízko pod povrchem v této oblasti tvoří voda,“ sdělil k objevu ruský expert Igor Mitrofanov, který vede výzkum s teleskopem FREMD a je také hlavním autorem příslušné vědecké studie. Podle něj je nyní možné spatřit, co se skutečně děje pod povrchem Marsu. Součástí toho je lokalizace oáz bohatých na vodu, které nebylo možné detekovat předchozími přístroji.

TGO je součástí projektu ExoMars, na němž ESA spolupracuje s ruskou vesmírnou agenturou Roskosmos. Hlavním cílem tohoto programu je hledat známky možné existence života na Marsu v minulosti, zkoumat na planetě změny vody a geochemického prostředí a zjišťovat atmosférické stopové plyny a jejich zdroje. Zároveň se zde prověřují technologie pro budoucí mise zaměřené na přepravu vzorků z Marsu na Zemi.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Zvířata v deštných pralesech se chovají jako lidé. Mají denní rutinu

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…