Noční oblohu zaplní v následujících dnech úžasná světelná podívaná. Zemskou atmosféru protnou tisíce kosmických těles zanechávajících za sebou jasnou světelnou stopu. Jedná se o sutiny Halleyovy komety.
Meteorický roj s názvem Éta Aquaridy začal 19 dubna a potrvá do 28. května. Svého vrcholu dosáhne 6. května ráno, kdy nastanou díky brzkému západu měsíce vhodné podmínky k jeho pozorování. Podle astronomů budou takzvané padající hvězdy nejlépe viditelné mezi půlnocí a půl šestou hodinou ranní.
Meteory se začnou vynořovat zpoza horizontu a s postupem noci se jejich poloha zvýší. V případě dobrých světelných podmínek by pozorovatelé měli spatřit zhruba 20 meteorů za hodinu. Ve skutečnosti je těles mnohem více, ne všechny jsou ale viditelné lidským okem. Pro sledování roje vědci doporučují zvolit místo, které není ozářené městskými světly.
Zdroj: Science Focus, American Meteor Society
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový
Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…