Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na noční obloze vrcholí roj Perseid. Nejvíc jich bude padat ve čtvrtek v noci

Ilustrační foto: Pixabay

Meteorologický roj Perseid lze na nebi každoročně pozorovat od 17. července do 24. srpna, maximální frekvence však padající hvězdy dosáhnou v noci ze čtvrtka na pátek. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude podle meteorologů padat až osmdesát meteorů za hodinu, z nichž deset až dvacet může být opravdu jasných. „Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima,“ uvedl astronom Petr Horálek.

Perseidy, kterým se lidově říká padající hvězdy, jsou prachové částice obvykle menší než zrnka písku. Když Země každý rok v létě prochází skrze prachový proud rozptýlený za kometou, zmíněné částice, odborně nazývané meteoroidy, se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. „Pozorovat je můžete déle než měsíc okolo maxima roje. Nejvíce jich však padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy kolem 12. srpna,“ řekl Horálek.

Ve čtvrtek budou podmínky pro pozorování padajících hvězd nebývale příznivé. Ilustrační foto: Pixabay

Podmínky pro pozorování budou letos podle odborníků ideální. Měsíc totiž bude ve fázi úzkého srpku, který tak zvečera a v noci nebude rušit svým svitem. Pro kvalitní pozorování je však důležitý také vhodný výběr místa. Astronomové doporučují najít lokalitu, která se nachází ideálně několik desítek kilometrů od velkých měst a je z ní dobrý výhled do všech stran. „Nejvíce meteorů je vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí. Při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i ty méně jasné meteory,“ vysvětlil astronom.

Kromě padajících hvězd pak na obloze zájemci uvidí také další nebeské úkazy. Ještě za soumraku bude nad západním obzorem vidět planetu Venuši přezdívanou Večernice, později večer se objeví také úsek Mléčné dráhy, jenž se potáhne přes celou oblohu. Znalci pak poznají i jasnou planetu Saturn a ještě jasnější Jupiter, přičemž obě planety budou viditelné prakticky celou noc.

Související články

Zaručeně zlepší den

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Jaká trasa je nejekologičtější? Mapy z dílny Google vám to prozradí

Vědci možná objevili jednu z nejmladších planet vůbec

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…