Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Na noční obloze vrcholí roj Perseid. Nejvíc jich bude padat ve čtvrtek v noci

Ilustrační foto: Pixabay

Meteorologický roj Perseid lze na nebi každoročně pozorovat od 17. července do 24. srpna, maximální frekvence však padající hvězdy dosáhnou v noci ze čtvrtka na pátek. Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude podle meteorologů padat až osmdesát meteorů za hodinu, z nichž deset až dvacet může být opravdu jasných. „Pro sledování úkazu není třeba žádný dalekohled, meteory náhodně létají po celé obloze a jsou dost výrazné na spatření pouhýma očima,“ uvedl astronom Petr Horálek.

Perseidy, kterým se lidově říká padající hvězdy, jsou prachové částice obvykle menší než zrnka písku. Když Země každý rok v létě prochází skrze prachový proud rozptýlený za kometou, zmíněné částice, odborně nazývané meteoroidy, se střetávají se Zemí a v atmosféře zazáří jako meteory. „Pozorovat je můžete déle než měsíc okolo maxima roje. Nejvíce jich však padá v době, kdy se Země ocitá v nejhustší oblasti proudu meteoroidů, vždy kolem 12. srpna,“ řekl Horálek.

Ve čtvrtek budou podmínky pro pozorování padajících hvězd nebývale příznivé. Ilustrační foto: Pixabay

Podmínky pro pozorování budou letos podle odborníků ideální. Měsíc totiž bude ve fázi úzkého srpku, který tak zvečera a v noci nebude rušit svým svitem. Pro kvalitní pozorování je však důležitý také vhodný výběr místa. Astronomové doporučují najít lokalitu, která se nachází ideálně několik desítek kilometrů od velkých měst a je z ní dobrý výhled do všech stran. „Nejvíce meteorů je vidět na obloze nerušené světelným znečištěním z měst a obcí. Při menším umělém jasu noční oblohy totiž vyniknou i ty méně jasné meteory,“ vysvětlil astronom.

Kromě padajících hvězd pak na obloze zájemci uvidí také další nebeské úkazy. Ještě za soumraku bude nad západním obzorem vidět planetu Venuši přezdívanou Večernice, později večer se objeví také úsek Mléčné dráhy, jenž se potáhne přes celou oblohu. Znalci pak poznají i jasnou planetu Saturn a ještě jasnější Jupiter, přičemž obě planety budou viditelné prakticky celou noc.

Související články

Zaručeně zlepší den

Všímáte si obličejů ve svém okolí? Pak asi překypujete láskou

Inspirace z knihovny: Udělejte si Pořádek v hlavě s Martinem Poliačikem

Kniha Rok dobrých zpráv Martina Smatany vykouzlí úsměv na tváři

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…