Moře kolem Thajska jsou v žebříčku množství odpadu na šestém nejvyšším místě na světě. Proti znečištění vody se proto rozhodli bojovat také místní buddhističtí mniši. Vyhozené plasty shromažďují ve svém klášteře a poté z nich vyrábějí látku, ze které si šijí svá roucha. Každý měsíc takto zpracují až deset tun odpadu.
Původně s nápadem přišel místní opat Phra Maha Pranom Dhammalangkaro. „Asi před deseti lety jsem měl možnost navštívit neziskovou organizaci Tzu Chi na Taiwanu za účelem studijního výletu zaměřeného na recyklaci. Řekl jsem jim, že když oni nosí trička vyrobená z recyklovaných materiálů, já bych z nich chtěl vyrábět klášterní roucha,“ vysvětlil původ svého záměru ve videu, které o iniciativě natočila platforma Great Big Story.
Každý měsíc duchovní dostanou až deset tun plastových lahví, které jim posílají lidé z celé země, nebo je vyloví rybáři z moře. Plasty pak shromažďují v klášteře Chak Daeng, kde z nich pomocí přístrojů vytvoří balíky. Ty následně putují do továrny, která z nich vytvoří vlákna, jež se následně spředou a mniši z nich ušijí roucha.
„Přispíváme tak k rozvoji cirkulární ekonomiky, což je velmi užitečné. Víte, co děláme se starými rouchy? Vyrábíme z nich povlečení. A co děláme se starými povlečeními? Utíráme s nimi stoly a židle. A co s látkou uděláme poté? Smícháme ji s hlínou a používáme to jako omítku na klášterní obydlí,“ dodal opat, který je mnichem už dvaačtyřicet let.
Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?
Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…