Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brzy budeme moci používat platební karty jako jízdenky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Loni na podzim byl v Jeseníkách zahájen projekt, ve kterém lidé mohli využívat platebních karet jako jízdenek nejen na jednorázové použití, ale i jako kuponů s delší platností.

Podobný systém by se měl brzy rozšířit i do dalších českých regionů. Češi by tak mohli využívat díky bezkontaktním terminálům v autobusech své platební karty jako časové kupony s týdenní či měsíční platností.

Systém karet funguje zatím na Jesenicku, ale v příštích měsících by se měl rozšířit i do Olomouckého kraje. „Rádi bychom tento systém (časové kupony nahrané na platebních kartách) z Jesenicka dál rozšířili. Člověk nebude muset mít několik karet s sebou, aby mohl cestovat, a nebude muset přemýšlet, jakou krajskou dopravní kartu má. Bude mu stačit jedna bezkontaktní platební karta, na kterou si nahraje měsíční nebo týdenní kupon,“ vysvětlil pro ČTK generální ředitel dopravní společnosti Arriva Daniel Adamka.

Ježdění pomocí platebních karet funguje na jednoduchém principu a lidé tak u sebe nemusí nosit pět dalších kartiček – stačí jedna platební. Zájemci o tento systém nejdříve musí zaregistrovat svoji platební kartu v kanceláři nebo na internetových stránkách dopravce a poté k ní přiřadí časový kupon zakoupený v e-shopu. „Člověk je po přiložení karty identifikován jako cestující, který má měsíční nebo týdenní jízdenku,“ doplnil Adamka.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…