Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brzy budeme moci používat platební karty jako jízdenky

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Loni na podzim byl v Jeseníkách zahájen projekt, ve kterém lidé mohli využívat platebních karet jako jízdenek nejen na jednorázové použití, ale i jako kuponů s delší platností.

Podobný systém by se měl brzy rozšířit i do dalších českých regionů. Češi by tak mohli využívat díky bezkontaktním terminálům v autobusech své platební karty jako časové kupony s týdenní či měsíční platností.

Systém karet funguje zatím na Jesenicku, ale v příštích měsících by se měl rozšířit i do Olomouckého kraje. „Rádi bychom tento systém (časové kupony nahrané na platebních kartách) z Jesenicka dál rozšířili. Člověk nebude muset mít několik karet s sebou, aby mohl cestovat, a nebude muset přemýšlet, jakou krajskou dopravní kartu má. Bude mu stačit jedna bezkontaktní platební karta, na kterou si nahraje měsíční nebo týdenní kupon,“ vysvětlil pro ČTK generální ředitel dopravní společnosti Arriva Daniel Adamka.

Ježdění pomocí platebních karet funguje na jednoduchém principu a lidé tak u sebe nemusí nosit pět dalších kartiček – stačí jedna platební. Zájemci o tento systém nejdříve musí zaregistrovat svoji platební kartu v kanceláři nebo na internetových stránkách dopravce a poté k ní přiřadí časový kupon zakoupený v e-shopu. „Člověk je po přiložení karty identifikován jako cestující, který má měsíční nebo týdenní jízdenku,“ doplnil Adamka.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.