Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno se stává rájem bezobalového nakupování

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Dollarphotoclub, Pixabay

Životní styl zero waste typický snahou o redukci odpadu zažívá velký boom, který se nevyhnul ani moravské metropoli. Nové bezobalové obchody v Brně stále přibývají a těší se velkému zájmu.

Světoznámou propagátorkou minimalistického života bez odpadu je bloggerka a spisovatelka Bea Johnson. Na svých přednáškách si pro prezentaci množství odpadu, které její domácnost ročně vyprodukuje, vystačí s malou zavařovací sklenicí. V českém prostředí se pak o šíření této filozofie zasadil zejména Petr Hanzel, zakladatel neziskové organizace a stejnojmenného pražského obchodu Bezobalu.

Netrvalo však dlouho a tento trend se dostal i do Brna. Obchodů, v nichž nakoupíte potraviny na váhu, je po celém městě rozeseto hned několik. A to včetně vícero zdravých výživ, které bezobalové nakupování umožňují alespoň částečně. Mezi nejnovější přírůstky patří obchůdek s příznačným názvem Nasyp si sídlící na Úvoze, který své dveře novým návštěvníkům otevřel 12. července. „Setkávám se pouze s pozitivními ohlasy. Chodí dokonce víc lidí, než jsem čekala,“ říká zakladatelka obchodu Nasyp si, Tereza Koutná. „Většinu zákazníků tvoří lidé, kteří bezodpadový životní styl znají a snaží se podle něj žít. Chodí ale i lidé, kteří teprve zjišťují, jak to funguje,“ dodává s nadšením.

A jak tedy bezobalový nákup probíhá? Jednoduše. Základní suroviny, jako jsou obiloviny, luštěniny, ořechy či koření, nakoupíte na váhu do vlastních nádob přinesených z domu. Zaplatíte tak pouze takové množství, které v blízké době skutečně spotřebujete, a navíc tím zredukujete počet (většinou plastových) obalů, které by zahlcovaly naši planetu.

Potravinami to však nekončí. Na lepší časy se blízká i bezobalovému trhu s kosmetikou. Zájemci mohou v současné době podpořit například projekt s názvem Friendly place, který kromě produktů bez obalu a chemie a láká i na sladké potěšení v podobě raw dezertů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Hledání partnera není nákup zboží. Nová on-line seznamka páruje slušňáky a nenechá se obelhat

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …