Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno se stává rájem bezobalového nakupování

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Dollarphotoclub, Pixabay

Životní styl zero waste typický snahou o redukci odpadu zažívá velký boom, který se nevyhnul ani moravské metropoli. Nové bezobalové obchody v Brně stále přibývají a těší se velkému zájmu.

Světoznámou propagátorkou minimalistického života bez odpadu je bloggerka a spisovatelka Bea Johnson. Na svých přednáškách si pro prezentaci množství odpadu, které její domácnost ročně vyprodukuje, vystačí s malou zavařovací sklenicí. V českém prostředí se pak o šíření této filozofie zasadil zejména Petr Hanzel, zakladatel neziskové organizace a stejnojmenného pražského obchodu Bezobalu.

Netrvalo však dlouho a tento trend se dostal i do Brna. Obchodů, v nichž nakoupíte potraviny na váhu, je po celém městě rozeseto hned několik. A to včetně vícero zdravých výživ, které bezobalové nakupování umožňují alespoň částečně. Mezi nejnovější přírůstky patří obchůdek s příznačným názvem Nasyp si sídlící na Úvoze, který své dveře novým návštěvníkům otevřel 12. července. „Setkávám se pouze s pozitivními ohlasy. Chodí dokonce víc lidí, než jsem čekala,“ říká zakladatelka obchodu Nasyp si, Tereza Koutná. „Většinu zákazníků tvoří lidé, kteří bezodpadový životní styl znají a snaží se podle něj žít. Chodí ale i lidé, kteří teprve zjišťují, jak to funguje,“ dodává s nadšením.

A jak tedy bezobalový nákup probíhá? Jednoduše. Základní suroviny, jako jsou obiloviny, luštěniny, ořechy či koření, nakoupíte na váhu do vlastních nádob přinesených z domu. Zaplatíte tak pouze takové množství, které v blízké době skutečně spotřebujete, a navíc tím zredukujete počet (většinou plastových) obalů, které by zahlcovaly naši planetu.

Potravinami to však nekončí. Na lepší časy se blízká i bezobalovému trhu s kosmetikou. Zájemci mohou v současné době podpořit například projekt s názvem Friendly place, který kromě produktů bez obalu a chemie a láká i na sladké potěšení v podobě raw dezertů.

Související články

Inspirace

Půl roku po zpoplatnění igelitek o ně klesl zájem až o 80 procent

Inspirace

Brňané si mohou od města pořídit kompostér za třetinovou cenu

Inspirace

Paběrkuje se už i v Brně. Iniciativa tak pomáhá lidem v nouzi

Byznys

V Litoměřicích se otevřela nová bezobalová prodejna

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.