Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno se stává rájem bezobalového nakupování

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Dollarphotoclub, Pixabay

Životní styl zero waste typický snahou o redukci odpadu zažívá velký boom, který se nevyhnul ani moravské metropoli. Nové bezobalové obchody v Brně stále přibývají a těší se velkému zájmu.

Světoznámou propagátorkou minimalistického života bez odpadu je bloggerka a spisovatelka Bea Johnson. Na svých přednáškách si pro prezentaci množství odpadu, které její domácnost ročně vyprodukuje, vystačí s malou zavařovací sklenicí. V českém prostředí se pak o šíření této filozofie zasadil zejména Petr Hanzel, zakladatel neziskové organizace a stejnojmenného pražského obchodu Bezobalu.

Netrvalo však dlouho a tento trend se dostal i do Brna. Obchodů, v nichž nakoupíte potraviny na váhu, je po celém městě rozeseto hned několik. A to včetně vícero zdravých výživ, které bezobalové nakupování umožňují alespoň částečně. Mezi nejnovější přírůstky patří obchůdek s příznačným názvem Nasyp si sídlící na Úvoze, který své dveře novým návštěvníkům otevřel 12. července. „Setkávám se pouze s pozitivními ohlasy. Chodí dokonce víc lidí, než jsem čekala,“ říká zakladatelka obchodu Nasyp si, Tereza Koutná. „Většinu zákazníků tvoří lidé, kteří bezodpadový životní styl znají a snaží se podle něj žít. Chodí ale i lidé, kteří teprve zjišťují, jak to funguje,“ dodává s nadšením.

A jak tedy bezobalový nákup probíhá? Jednoduše. Základní suroviny, jako jsou obiloviny, luštěniny, ořechy či koření, nakoupíte na váhu do vlastních nádob přinesených z domu. Zaplatíte tak pouze takové množství, které v blízké době skutečně spotřebujete, a navíc tím zredukujete počet (většinou plastových) obalů, které by zahlcovaly naši planetu.

Potravinami to však nekončí. Na lepší časy se blízká i bezobalovému trhu s kosmetikou. Zájemci mohou v současné době podpořit například projekt s názvem Friendly place, který kromě produktů bez obalu a chemie a láká i na sladké potěšení v podobě raw dezertů.

Související články

Inspirace

Půl roku po zpoplatnění igelitek o ně klesl zájem až o 80 procent

Inspirace

Brňané si mohou od města pořídit kompostér za třetinovou cenu

Inspirace

Paběrkuje se už i v Brně. Iniciativa tak pomáhá lidem v nouzi

Byznys

V Litoměřicích se otevřela nová bezobalová prodejna

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.