Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno se stává rájem bezobalového nakupování

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Dollarphotoclub, Pixabay

Životní styl zero waste typický snahou o redukci odpadu zažívá velký boom, který se nevyhnul ani moravské metropoli. Nové bezobalové obchody v Brně stále přibývají a těší se velkému zájmu.

Světoznámou propagátorkou minimalistického života bez odpadu je bloggerka a spisovatelka Bea Johnson. Na svých přednáškách si pro prezentaci množství odpadu, které její domácnost ročně vyprodukuje, vystačí s malou zavařovací sklenicí. V českém prostředí se pak o šíření této filozofie zasadil zejména Petr Hanzel, zakladatel neziskové organizace a stejnojmenného pražského obchodu Bezobalu.

Netrvalo však dlouho a tento trend se dostal i do Brna. Obchodů, v nichž nakoupíte potraviny na váhu, je po celém městě rozeseto hned několik. A to včetně vícero zdravých výživ, které bezobalové nakupování umožňují alespoň částečně. Mezi nejnovější přírůstky patří obchůdek s příznačným názvem Nasyp si sídlící na Úvoze, který své dveře novým návštěvníkům otevřel 12. července. „Setkávám se pouze s pozitivními ohlasy. Chodí dokonce víc lidí, než jsem čekala,“ říká zakladatelka obchodu Nasyp si, Tereza Koutná. „Většinu zákazníků tvoří lidé, kteří bezodpadový životní styl znají a snaží se podle něj žít. Chodí ale i lidé, kteří teprve zjišťují, jak to funguje,“ dodává s nadšením.

A jak tedy bezobalový nákup probíhá? Jednoduše. Základní suroviny, jako jsou obiloviny, luštěniny, ořechy či koření, nakoupíte na váhu do vlastních nádob přinesených z domu. Zaplatíte tak pouze takové množství, které v blízké době skutečně spotřebujete, a navíc tím zredukujete počet (většinou plastových) obalů, které by zahlcovaly naši planetu.

Potravinami to však nekončí. Na lepší časy se blízká i bezobalovému trhu s kosmetikou. Zájemci mohou v současné době podpořit například projekt s názvem Friendly place, který kromě produktů bez obalu a chemie a láká i na sladké potěšení v podobě raw dezertů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čím to je, že čokoláda tak dobře chutná? Vědci už to vědí

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…