Městská minifarma v Boromejských zahradách funguje v Brně již od června a její návštěvníci si do ní chodí vypěstovat vlastní zeleninu či bylinky nebo se seznámit s různými rostlinami.
Na konci září rozhodlo vedení Brna, že ze svého rozpočtu přispěje na její provoz jedním milionem korun. Díky finanční injekci bude možné otevřít veřejnosti další, doposud nepřístupnou plochu v centru města určenou dětem. Ty se zde budou moci zážitkovou formou seznámit se zemědělským cyklem od hlíny až na vidličku.
„Naším cílem je atraktivní centrum města. Minifarma na úpatí Špilberka nabídne veřejnosti, hlavně rodinám s dětmi, přitažlivý program pro volný čas. Navíc historické zahrady kláštera získají opět své původní zemědělské využití. Děti se tu naučí, jak vypadají tradiční odrůdy ovocných stromů i to, že mléko nepochází z krabice, ale od kozy či krávy,“ řekl náměstek brněnského primátora Martin Ander. Zbývající náklady na vytvoření nové plochy zajistí Nadace Partnerství z dalších, především soukromých zdrojů.
Základy pro městskou minifarmu založila Kongregace Milosrdných sester Karla Boromejského a Nadace Partnerství. Ta před třemi lety otevřela na vlastních pozemcích tzv. Otevřenou zahradu, kde se školní děti i veřejnost seznamují s přírodními živly, obnovitelnými zdroji energie i s udržitelným hospodařením s vodou. Městská minifarma na program Otevřené zahrady navázala a již od června si tam návštěvníci mohou vypěstovat vlastní bylinky či zeleninu.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.