Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno omezuje dopravu v historickém jádru města

Brno. Zdroj: Dollar Photo Club

Brno se definitivně nechalo inspirovat světovými metropolemi a omezuje dopravu v historickém centru města. Do konce letošního roku by se mělo v jihomoravské metropoli vyskytovat méně aut v pěší zońě a snadněji parkovat těm, co v centru Brna bydlí.

Nový systém regulace parkování v Brně přinese změny v pravidlech pro vjezd do historického centra. „Historické centrum města bude rozděleno do několika jednosměrných zón. Na vjezdu do každé z těchto zón bude umístěna kamera, která bude snímat registrační značku auta. Automatický systém poté pozná, jestli jde o vozidlo rezidenta, zásobování či vozidlo návštěvníka hledající parkování. U výjezdu budou závory a systém zde podle registrační značky vyhodnotí, o jaké vozidlo s jakým povolením se jednalo. Poté spočítá, kolik času řidič v této zóně strávil, případně zda musí něco zaplatit,“ popisuje náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, který má problematiku dopravy a parkování ve městě ve své kompetenci.

Nový systém nahradí současná nepřehledná pravidla výjimek pro vjezd do pěší zóny (kartičky dokládající oprávnění k vjezdu), která se špatně kontrolují a často porušují. Databáze propojená s kamerami i závorami bude podle registračních značek evidovat vozidla tří kategorií: rezidenti, abonenti a zásobování. Poslední kategorií budou návštěvníci, jejichž registrační značka nebude v databázi.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zavedení takového systému dokáže snížit dopravní zátěž v centrech měst následujícím způsobem:

  • Stockholm -33%
  • Londýn -30%
  • Bologna -23%
  • Řím -18%
  • Miláno -14%

 

Podrobněji o brněnské dopravě se může dočíst na: brnenskadrbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.