Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brno omezuje dopravu v historickém jádru města

Brno. Zdroj: Dollar Photo Club

Brno se definitivně nechalo inspirovat světovými metropolemi a omezuje dopravu v historickém centru města. Do konce letošního roku by se mělo v jihomoravské metropoli vyskytovat méně aut v pěší zońě a snadněji parkovat těm, co v centru Brna bydlí.

Nový systém regulace parkování v Brně přinese změny v pravidlech pro vjezd do historického centra. „Historické centrum města bude rozděleno do několika jednosměrných zón. Na vjezdu do každé z těchto zón bude umístěna kamera, která bude snímat registrační značku auta. Automatický systém poté pozná, jestli jde o vozidlo rezidenta, zásobování či vozidlo návštěvníka hledající parkování. U výjezdu budou závory a systém zde podle registrační značky vyhodnotí, o jaké vozidlo s jakým povolením se jednalo. Poté spočítá, kolik času řidič v této zóně strávil, případně zda musí něco zaplatit,“ popisuje náměstek brněnského primátora Richard Mrázek, který má problematiku dopravy a parkování ve městě ve své kompetenci.

Nový systém nahradí současná nepřehledná pravidla výjimek pro vjezd do pěší zóny (kartičky dokládající oprávnění k vjezdu), která se špatně kontrolují a často porušují. Databáze propojená s kamerami i závorami bude podle registračních značek evidovat vozidla tří kategorií: rezidenti, abonenti a zásobování. Poslední kategorií budou návštěvníci, jejichž registrační značka nebude v databázi.

Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že zavedení takového systému dokáže snížit dopravní zátěž v centrech měst následujícím způsobem:

  • Stockholm -33%
  • Londýn -30%
  • Bologna -23%
  • Řím -18%
  • Miláno -14%

 

Podrobněji o brněnské dopravě se může dočíst na: brnenskadrbna.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.