Vědci z brněnského Vysokého učení technického (VUT) vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Umožní zvýšit maximální dovolenou rychlost vlaků a je šetrnější ke kolejím a výhybkám. „Při průjezdu výhybkami či oblouky nízkou rychlostí nebudou tlumiče působit zbytečně velkou silou, čímž se sníží opotřebení vozidla i infrastruktury a tím následné náklady na údržbu,“ vysvětlil Michal Kubík z VUT.
Hlavní výhodou magnetoreologického tlumiče je rychlý náběh tlumicí síly. Tlumič je schopný reagovat za 1,2 až 1,5 milisekundy, což je stokrát rychleji než mrknutí lidského oka. Dosahuje toho především díky speciální kapalině s malými částečkami železa. Když se v tlumiči vytvoří pomocí elektrického proudu magnetické pole, částečky železa se zřetězí tak, že při průtoku kapaliny pístem kladou větší odpor, čímž naroste tlumicí síla.
Podle vědců by se vynález mohl díky své rychlosti využívat také pro takzvanou semiregulaci, kdy by byl připojen k senzorům a řídicí jednotce, která by v reálném čase regulovala tlumicí sílu. Uplatnit by se mohl například na podvozku kolejového vozidla. „Konkrétně pracujeme na tlumiči vrtivých pohybů, který tlumí nežádoucí kmitání podvozku při překročení určité rychlosti. Tento nechtěný pohyb může za určitých podmínek způsobit až vykolejení vlaku a aby se tak nestalo, mají lokomotivy danou maximální povolenou rychlost. Naším cílem je pomocí nových tlumičů rychlost lokomotivy zvýšit,“ dodal Kubík.
Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová
Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…