Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci na cestě k zásadnímu objevu. Vyvíjejí pilulku na léčbu mrtvice

Lékaři na Brno Stroke meetingu. Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Vyvinout lék na cévní mozkovou příhodu se pokusí vědci ze sedmi různých institucí, kteří se uskupili pod unikátní platformou Stroke Brno. Skupina odborníků je v evropském měřítku jedinečná svou velikostí.

V Brně se posledních několik let vytváří jedno z nejsilnějších výzkumných zázemí pro studium cévních mozkových příhod na světě, a to díky propojení expertů z různých vědních oblastí. Zapojí se odborníci zabývající se klinickým výzkumem, biofyzikou, veterinárními experimenty, biomedicínským inženýrstvím nebo proteinovým inženýrstvím, i z různých sektorů – akademického, klinického i průmyslového. Právě tato forma spolupráce usnadňuje učinit zásadní objev. Vědci mohou navazovat jeden na druhého tak, aby se podařilo vytvořit pilulku, která pomůže nemocným. „Myšlenka vytvoření výzkumného klastru STROKE BRNO vzešla z potřeby lepšího propojení mezi výzkumem prováděným v laboratoři a potřebami pacientů,“ uvedl iniciátor platformy lékař Robert Mikulík.

STROKE BRNO je interdisciplinární výzkumný klastr, jehož cílem je propojit poznatky a expertízy akademických a průmyslových partnerů a zajistit efektivní využití poznatků ze základního výzkumu v klinické praxi. Tento počin je důležitým krokem pro podporu vývoje inovativních diagnostických a léčebných postupů. Mezi členy uskupení patří například odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity nebo Masarykova onkologického ústavu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.