Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnští vědci na cestě k zásadnímu objevu. Vyvíjejí pilulku na léčbu mrtvice

Lékaři na Brno Stroke meetingu. Zdroj fotografie: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Vyvinout lék na cévní mozkovou příhodu se pokusí vědci ze sedmi různých institucí, kteří se uskupili pod unikátní platformou Stroke Brno. Skupina odborníků je v evropském měřítku jedinečná svou velikostí.

V Brně se posledních několik let vytváří jedno z nejsilnějších výzkumných zázemí pro studium cévních mozkových příhod na světě, a to díky propojení expertů z různých vědních oblastí. Zapojí se odborníci zabývající se klinickým výzkumem, biofyzikou, veterinárními experimenty, biomedicínským inženýrstvím nebo proteinovým inženýrstvím, i z různých sektorů – akademického, klinického i průmyslového. Právě tato forma spolupráce usnadňuje učinit zásadní objev. Vědci mohou navazovat jeden na druhého tak, aby se podařilo vytvořit pilulku, která pomůže nemocným. „Myšlenka vytvoření výzkumného klastru STROKE BRNO vzešla z potřeby lepšího propojení mezi výzkumem prováděným v laboratoři a potřebami pacientů,“ uvedl iniciátor platformy lékař Robert Mikulík.

STROKE BRNO je interdisciplinární výzkumný klastr, jehož cílem je propojit poznatky a expertízy akademických a průmyslových partnerů a zajistit efektivní využití poznatků ze základního výzkumu v klinické praxi. Tento počin je důležitým krokem pro podporu vývoje inovativních diagnostických a léčebných postupů. Mezi členy uskupení patří například odborníci z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Biofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity nebo Masarykova onkologického ústavu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.