Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Brněnská zoo otevřela pod Špilberkem ekologické středisko

Středisko je umístěné v atraktivním prostoru historické budovy pod hradem. Zdroj: archiv Zoo Brno

V centru Brna vzniklo středisko ekologické výchovy Hlídka, které slouží jak pro vzdělávání školáků, tak i jako centrum pro matky s dětmi. Od začátku července tak mohou návštěvníci při cestě na Špilberk spočinout ve zrekonstruovaném památkovém objektu, které otevřela brněnská zoologická zahrada.

„Středisko je umístěné v atraktivním prostoru historické budovy pod hradem. Chtěli bychom, aby sloužilo jako odpočinkové místo pro Brňany,“ uvedl pro Deník ředitel brněnské zoologické zahrady Martin Hovorka. Středisko slouží jako herna pro děti a v létě se stane zázemím pro příměstské tábory nebo přednášky s ekologickou tématikou.

„Budeme se věnovat například alternativním zdrojům energie nebo ekologickému hospodaření. Chceme děti směřovat už od útlého věku k pocitu spoluodpovědnosti za kvalitu životního prostředí,“ řekla vedoucí střediska Iva Trtíková. Před vchodem plánuje zoo postavit ještě velký dřevěný hrad s pískovištěm a v přilehlé zahradě vytvořit záhonky, kde budou moci matky s dětmi pěstovat bylinky a květiny.

Oprava střediska trvala asi dva a půl roku a stála pětatřicet milionů korun. Část peněz zaplatilo Brno, z větší části se přestavba financovala z dotací Evropské unie. Od začátku července mohou středisko lidé navštěvovat za poplatek třicet korun za dospělého s dítětem. Od podzimu se mohou návštěvníci těšit na výukové programy pro žáky základních škol. „Děti budou moci navštěvovat také různé kroužky. K dispozici je například vybavená dílna, kde se budou konat keramické kroužky,“ uzavřela Trtíková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…