V Zoo Brno se narodilo mládě velmi vzácného druhu želvy

Zdroj fotografie: zoobrno.cz

Brněnská zoo slaví mezinárodní úspěch. Zaměstnancům se podařilo odchovat další mládě kriticky ohrožené želvy pavoukovité. Již před rokem se díky Zoo Brno vylíhla jediná želva tohoto druhu v celé Evropě. V květnu spatřil světlo světa další přírůstek.

„V pondělí 7. května, tedy téměř přesně po jednom roce, se vylíhlo druhé mládě. Další vejce je navíc stále v inkubátoru. Neradi bychom to zakřikli, ale také s ním to vypadá dobře,” doplnil kurátor chovu plazů Zoo Brno Petr Šrámek. Odchov tohoto druhu želv není snadný. Rostou velmi pomalu. První mládě přežilo kritický první rok a povyrostlo za něj jen o pět milimetrů. Nyní měří čtyři centimetry a váží 10 gramů.

V Zoo Brno žije od roku 2004 celkem šest samců. Ti byli zabaveni na vídeňském letišti. Samičku má zoo teprve od roku 2015. Samička želvy pavoukovité v zajetí naklade v průměru dvě až tři vejce za rok. Želva pavoukovitá obývá suchý biotop řídkých lesů a keřů na Madagaskaru. Často se stává obětí nelegálního obchodu kvůli krásnému zbarvení krunýře.

Autor článku

Zuzana Tomášková