Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledání zatoulaných mazlíčků je nyní jednodušší. Brněnská studentka vytvořila unikátní aplikaci

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Povinnost čipovat domácí mazlíčky vyvolala vlnu nevole a zmatku, který ještě umocňuje absence jednotného registru, jež by usnadňoval následné vyhledávání. Projekt brněnské studentky informatiky jej však dokáže částečně nahradit.

V České republice existuje hned několik registrů, do kterých je možné identifikační prostředky zvířecího mazlíčka zaevidovat. Webový vyhledávač Komupatrim.cz proto evidenci těchto záznamů slučuje, a tak usnadňuje jejich případné nalezení.

Zdroj fotografie: Komupatrim.cz

Stačí vepsat číslo mikročipu, tetování, petpasu, obecní známky nebo Lyssetky. Vyhledávač ověří, zda hledaný záznam existuje, a následně zobrazí všechny záznamy dostupné v zahrnutých registrech – momentálně jich pokrývá dvanáct.

Za projektem, který vznikl jako součást bakalářské práce, stojí studentka informačních technologií na VUT v Brně Kristýna Zaklová. Kynologie je jejím dlouholetým koníčkem. Kromě touhy usnadnit nalezení zatoulaných mazlíčků chce zároveň šířit osvětu a zlepšit informovanost o dostupných registrech, ale i o jednotlivých prostředcích pro označování domácích zvířat.

Aby aplikace vyhovovala požadavkům cílové skupiny, získávala mladá informatička zpětnou vazbu po celou dobu jejího vývoje. „Po zveřejnění projektu mezi širší veřejnost se mi již ozvalo několik uživatelů, kteří díky vyhledávači snáze dohledali majitele nalezeného psa. Tyto zprávy mě vždy velice potěší,“ říká Kristýna Zaklová. „Budoucnost projektu závisí na tom, kdy stát přinese slibovaný centrální registr, a jak na tuto skutečnost zareagují registry stávající.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Jak na prevenci rakoviny prsu? Přečtěte si 9 tipů na zdravá prsa od neziskovky Loono

Student VUT v Brně vymyslel mobilní aplikaci, která zdarma doučí děti matematiku

Inspirativní rozhovor

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Díky klientům poznávám sama sebe, říká pracovnice centra pro lidi bez domova

Přečtěte si rozhovor se studentkou, která pracuje v brněnském Kontaktním centru pro lidi bez domova.