Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledání zatoulaných mazlíčků je nyní jednodušší. Brněnská studentka vytvořila unikátní aplikaci

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Povinnost čipovat domácí mazlíčky vyvolala vlnu nevole a zmatku, který ještě umocňuje absence jednotného registru, jež by usnadňoval následné vyhledávání. Projekt brněnské studentky informatiky jej však dokáže částečně nahradit.

V České republice existuje hned několik registrů, do kterých je možné identifikační prostředky zvířecího mazlíčka zaevidovat. Webový vyhledávač Komupatrim.cz proto evidenci těchto záznamů slučuje, a tak usnadňuje jejich případné nalezení.

Zdroj fotografie: Komupatrim.cz

Stačí vepsat číslo mikročipu, tetování, petpasu, obecní známky nebo Lyssetky. Vyhledávač ověří, zda hledaný záznam existuje, a následně zobrazí všechny záznamy dostupné v zahrnutých registrech – momentálně jich pokrývá dvanáct.

Za projektem, který vznikl jako součást bakalářské práce, stojí studentka informačních technologií na VUT v Brně Kristýna Zaklová. Kynologie je jejím dlouholetým koníčkem. Kromě touhy usnadnit nalezení zatoulaných mazlíčků chce zároveň šířit osvětu a zlepšit informovanost o dostupných registrech, ale i o jednotlivých prostředcích pro označování domácích zvířat.

Aby aplikace vyhovovala požadavkům cílové skupiny, získávala mladá informatička zpětnou vazbu po celou dobu jejího vývoje. „Po zveřejnění projektu mezi širší veřejnost se mi již ozvalo několik uživatelů, kteří díky vyhledávači snáze dohledali majitele nalezeného psa. Tyto zprávy mě vždy velice potěší,“ říká Kristýna Zaklová. „Budoucnost projektu závisí na tom, kdy stát přinese slibovaný centrální registr, a jak na tuto skutečnost zareagují registry stávající.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ať jsou naše děti zdravé. Známe jednoduché kroky ke snížení znečištění ovzduší ve školách

Starat se o dítě se složitou minulostí je možné, ale vyžaduje to mnoho lásky a pevné postoje, říká Jana Vařechová Holoubková

Jak obyčejné české holky prorazily v profesionálním světě ženského hokeje

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…