Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledání zatoulaných mazlíčků je nyní jednodušší. Brněnská studentka vytvořila unikátní aplikaci

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Povinnost čipovat domácí mazlíčky vyvolala vlnu nevole a zmatku, který ještě umocňuje absence jednotného registru, jež by usnadňoval následné vyhledávání. Projekt brněnské studentky informatiky jej však dokáže částečně nahradit.

V České republice existuje hned několik registrů, do kterých je možné identifikační prostředky zvířecího mazlíčka zaevidovat. Webový vyhledávač Komupatrim.cz proto evidenci těchto záznamů slučuje, a tak usnadňuje jejich případné nalezení.

Zdroj fotografie: Komupatrim.cz

Stačí vepsat číslo mikročipu, tetování, petpasu, obecní známky nebo Lyssetky. Vyhledávač ověří, zda hledaný záznam existuje, a následně zobrazí všechny záznamy dostupné v zahrnutých registrech – momentálně jich pokrývá dvanáct.

Za projektem, který vznikl jako součást bakalářské práce, stojí studentka informačních technologií na VUT v Brně Kristýna Zaklová. Kynologie je jejím dlouholetým koníčkem. Kromě touhy usnadnit nalezení zatoulaných mazlíčků chce zároveň šířit osvětu a zlepšit informovanost o dostupných registrech, ale i o jednotlivých prostředcích pro označování domácích zvířat.

Aby aplikace vyhovovala požadavkům cílové skupiny, získávala mladá informatička zpětnou vazbu po celou dobu jejího vývoje. „Po zveřejnění projektu mezi širší veřejnost se mi již ozvalo několik uživatelů, kteří díky vyhledávači snáze dohledali majitele nalezeného psa. Tyto zprávy mě vždy velice potěší,“ říká Kristýna Zaklová. „Budoucnost projektu závisí na tom, kdy stát přinese slibovaný centrální registr, a jak na tuto skutečnost zareagují registry stávající.

Související články

Zaručeně zlepší den

Keňská inženýrka vyrábí z plastového odpadu cihly pětkrát pevnější než beton

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu