Opravdu tmavá obloha, na které o to víc vyniknou stříbrné hvězdy, se stává v poslední době kvůli světelnému smogu raritou. Skutečně tmavé nebe proto začíná získávat ceny. Jako první získal mezinárodní certifikát pro oblast s velmi tmavou noční oblohou ostrov Bardsey, uvedly servery BBC a Ekolist.
Ostrov ve Walesu, kde žije pouze 11 stálých obyvatel, se díky certifikátu připojil k 16 dalším odlehlým místům na planetě, kde je kvůli téměř nulovému světelnému smogu v noci obzvlášť hustá tma. Proto se jedná o mimořádně vhodné místo pro pozorování hvězd. Čím je to zapříčiněno? Na severozápadní straně ostrova se tyčí hora Mynydd Enlli, která odcloňuje světelný smog z britské pevniny. Dalším větším zdrojem světelného znečištění je Dublin, který ale leží skoro 120 kilometrů na západ přes Irské moře. Díky tomu je na ostrově opravdová tma.
Uznání waleský ostrov ve velštině známý jako Ynys Enlli získal od Mezinárodní asociace pro tmavou oblohu (IDA), která hodnotí kvalitu tmy podle míry světleného znečištění. Mezi nejtmavší místa na Zemi podle ní patří například tichomořské Pitcairnovy ostrovy, observatoř v severním Chile nebo rezervace Medicine Rocks v americké Montaně.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…