Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Británie zaměstná matky s malými dětmi

V Británii se snaží dostat statisíce maminek na rodičovské dovolené zpátky do práce. Britský ministr financí George Osborne, díky jehož ekonomickému plánu se z Británie postupně stává jedna z nejstabilnějších světových ekonomik, přichází s pokrokovým návrhem. Chce vytvořit nová pracovní místa pro matky s malými dětmi a dostát tak slibu své politické strany v zajištění finanční stability co nejvyššímu počtu britských občanů.

Skupinou, která obvykle zažívá nejvíce komplikací v nacházení či udržení si pracovního postu, jsou tradičně ženy – nastávající matky, které musí opustit práci a jít se starat o děti. Pro mnohé z nich je následně velice komplikované vrátit se do zaměstnání poté, co jejich děti nastoupí do školy, neboť musí rychle dohnat to, co za pár let strávených doma na rodičovské dovolené zameškaly.

Tomu, aby se mezi ženami s dětmi a ostatními zaměstnanci firmy nevytvořily tak rapidní rozdíly, se snaží zabránit britská vláda plánem, který by měl finančně podpořit jak maminky s malými dětmi, tak i opatrovníky, chůvy a mateřské školy. Chystaná reforma by měla umožnit půl milionu britských žen vrátit se během následujících dvou let zpět do práce. Pokud se tato vize naplní, bude v Británii stejný poměr pracujících žen jako v Německu, aktuálně největší ekonomice EU, a jeden z nejvyšších v 7 nejvlivnějších ekonomikách světa.

Podpora rodinám a opatrovníkům

Způsob, jakým chce britská vláda tohoto ambiciózního cíle dosáhnout se skládá ze dvou částí: podpora rodin a podpora opatrovníků. V Británii je aktuálně péče o děti dražší než průměrná roční splátka hypotéky. Dle průzkumu britského deníku The Guardian zaplatí rodina se dvěma dětmi v předškolním a školním věku asi sedm a půl tisíce liber ročně, tedy více než čtvrt milionu korun. K motivaci matek, aby se vrátily zpátky do práce, tak nestačí pouze vytvoření padesáti tisíců nových míst v jeslích a mateřských školách, ale také jisté daňové úlevy a finanční příspěvky. Od příštího roku by se také mohlo podařit prosadit sdílenou rodičovskou péči, která by maminkám výrazně ulehčila fyzicky, a bezplatných 15 hodin péče o děti ve věku 3 a 4 let by pomohlo výrazně finančně.

Druhou částí plánované reformy je podpora těch, co budou náhradní péči o děti zajišťovat. Britská vláda plánuje přispívat částkou 500 liber na podporu růstu školek (vzdělávání jejich zaměstnanců, zlepšování zabezpečení, zkvalitnění pojištění apod.) a také neopomíná jednotlivé opatrovníky či chůvy, kteří by měli od státu dostávat 250 liber ročně navíc. Celkově se jedná o finanční podporu ve výši téměř dva miliony liber, která tak pomůže až 40 procentům finančně znevýhodněných rodin. Pokud tedy budou mít matky jistotu, že je o jejich děti dobře postaráno, mohou se o to dříve vrátit do práce a dovolit si tak financovat své potomky i nadále, neboť za dva školáky zaplatí britští rodiče dle průzkumu The Guardian zhruba 1,3 milionu českých korun ročně.

Statistiky dokazují, že britské matky se do práce vracejí rády. Jen od roku 2011 jejich počet vzrostl o více než 770 tisíc, a z toho pouze loni přibylo přes 368 tisíc pracujících žen. Dvě třetiny z nich navíc nastoupily na plný úvazek, což mělo za výsledek dosažení rekordního počtu 14,4 milionů zaměstnankyň v celé zemi.

 

 Gabriela Dittrichová, redaktorka Pozitivních zpráv v Británii 

Související články

Inspirace

Mladým fotbalistům může s kariérou pomoct aplikace

Byznys

Každá podpora se počítá! V nelehké době pomohou i smysluplné nákupy

Inspirace

Britské lunaparky nabízejí slevy za vrácené plastové lahve

Inspirace

Čtyřdenní pracovní týden už testují i firmy v Británii

Zaručeně zlepší den

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Hledání partnera není nákup zboží. Nová on-line seznamka páruje slušňáky a nenechá se obelhat

VIDEO: Voda dělá radost nejen dětem. Slůně dovádějící ve sprše vám zpříjemní víkend

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…