Britská vláda slíbila, že první komerční jaderný reaktor na světě bude uveden do provozu do roku 2040. Závod, který by teoreticky mohl poskytovat téměř neomezené množství čisté energie, bude postaven v Nottinghamshire, píše server Euro News.
Britská vláda přislíbila více než 220 milionů liber (252 milionů eur) na program STEP, který zprostředkuje dodávku elektrárny na výrobu energie z jaderné syntézy. Nahradí uhelnou elektrárnu, která bude letos uzavřena. Vědci však tvrdí, že ještě existují nějaké překážky, které je třeba překonat, než bude technologie použitelná v praxi.
Fúze je proces, který vytváří teplo a světlo uvnitř slunce. Při fúzní reakci se dva atomy srazí dohromady a vytvoří jeden atom, přičemž se uvolní obrovské množství energie. Tento proces se neustále odehrává uvnitř hvězd, kde se každou milisekundu rozbijí tuny atomů vodíku. Když přeruší své atomové vazby a namísto toho vytvoří těžší atomy helia, generují teplo a světlo. Výzkumníci chtějí tento proces převést na Zemi.
Aby toho dosáhli, museli by zahřát plynný vodík na více než 100 milionů stupňů. Neexistují žádné materiály, které by vydržely přímý kontakt s touto teplotou, takže přehřáté atomy budou spolu se silnými magnety umístěny v zařízení známém jako „tokamak“, které poskytuje již zmíněný program STEP.
Pokud se uvnitř fúzního reaktoru něco pokazí, zařízení se prostě zastaví, tedy neexistuje žádné riziko, že by se teplo uvolnilo do okolí.
Teoreticky by jaderná fúze mohla generovat obrovské množství uhlíkově neutrální energie, mnohem více energie než při použití uhlí, ropy nebo plynu. Ale fungující komerční závod bude muset překonat mnoho logistických překážek, v neposlední řadě musí zajistit klíčový ohřev velkého množství plynu na 100 milionů stupňů Celsia. Výstavba komerčního reaktoru bude náročným a nákladným procesem, upozorňuje i organizace International Energy Foundation.
Zdroj: Euro News
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem
Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…