Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezplatné vzdělání usnadňuje vystoupení z chudoby. V Kongu roste počet školou povinných

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Svět se může měnit k lepšímu pomocí malých krůčků. Důkazem budiž Demokratická republika Kongo. V tomto africkém nestabilním státě se podařilo v roce 2019 zavést bezplatné vzdělávání. Díky tomu počet dětí zapsaných do školy neustále roste. Ve městě Kipushi dokonce o 74 procent.

Změny se v rozvojových zemích odehrávají pomalu. Navzdory tomu, že dětí, kterým se dostává vzdělání, pořád přibývá, některé nadále pracují v dolech. „Těžkosti stále zůstaly, ale bezplatné vzdělávání je dobrá věc, protože přilákat děti ke studiu bylo předtím těžké,“ uvedl Maloba Mputu Stany, ředitel školy v jihovýchodní provincii Haut-Katanga. „Učitelé dělají, co můžou, aby zajistili integraci dětí z dolů,“ dodal.

Pravidelné návštěvy školy byly před rokem 2018 v Kongu spíše výjimečné. Vzdělání se tehdy nedostalo okolo šesti milionům dětí, což je téměř každé čtvrté. Středoafrická země se kvůli tomu řadí mezi jeden z posledních států na světě, kde bezplatné základní vzdělávání zavedli. Nový systém se jeví jako účinný – umožnil vzdělání už čtyřem milionům konžských dětí. Podpořit jejich další cestu za znalostmi je možné prostřednictvím organizací Člověk v tísni nebo Darujme vzdělání.

Zdroj: idnes.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Chcete mít po práci čas i na sebe a svoji rodinu? Zkuste život v těchto světových městech

Země není jediná obyvatelná planeta – v Mléčné dráze jich může být až 300 milionů

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…