Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezobslužné koloniály jsou řešením pro zapomenutý venkov i bezpečnější nakupování

Foto: Lifvs

Lidé žijící ve vesnicích už nebudou muset na nákupy do města. Tedy alespoň ve Švédsku, kde firma Lifvs spustila provoz samoobslužných obchodů bez prodavačů. Dřevěné kontejnery velikosti vagónu mají pro zákazníky otevřeno 24 hodin denně. Lidé se tak mohou vyhnout podvečerní nákupní horečce a zároveň v době pandemie zbytečně neohrožovat prodavače.

Na první pohled malé kontejnery nabízí veškeré zboží nutné pro provoz domácnosti – od čerstvého ovoce a zeleniny přes křupavé pečivo až po mražené potraviny. Dveře do obchodu se otevírají pomocí aplikace napojené na internetové bankovnictví. Nákup probíhá skenováním kódů potravin prostřednictvím telefonu, platbu si pak aplikace naúčtuje rovnou u banky zákazníka. Tento způsob nakupování si zatím užívá dvacítka švédských vesnic, firma ale přemýšlí o expanzi i na zahraniční trhy.

Na první pohled malé prodejny nabízí veškerý základní sortiment. Foto: Lifvs

Nejde o první projekt plně samoobslužných koloniálů, tento však vyniká snahou o zlepšení kvality života na venkově, který často trpí úbytkem obchodů a služeb. V době pandemie navíc usnadňuje sociální distancování a omezuje setkávání lidí i riziko přenosu nákazy. „Není to tady tak namačkané jako ve velkých městech,“ oceňuje Alexander Vidlund v rozhovoru pro BBC. Zákazníci mohou do obchodu zavítat i v noci. Společnost jim budou dělat jen kamery, které monitorují případné vloupání a stav zásob potravin v regálech.

Zdroj: BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…