Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Bezobslužné koloniály jsou řešením pro zapomenutý venkov i bezpečnější nakupování

Foto: Lifvs

Lidé žijící ve vesnicích už nebudou muset na nákupy do města. Tedy alespoň ve Švédsku, kde firma Lifvs spustila provoz samoobslužných obchodů bez prodavačů. Dřevěné kontejnery velikosti vagónu mají pro zákazníky otevřeno 24 hodin denně. Lidé se tak mohou vyhnout podvečerní nákupní horečce a zároveň v době pandemie zbytečně neohrožovat prodavače.

Na první pohled malé kontejnery nabízí veškeré zboží nutné pro provoz domácnosti – od čerstvého ovoce a zeleniny přes křupavé pečivo až po mražené potraviny. Dveře do obchodu se otevírají pomocí aplikace napojené na internetové bankovnictví. Nákup probíhá skenováním kódů potravin prostřednictvím telefonu, platbu si pak aplikace naúčtuje rovnou u banky zákazníka. Tento způsob nakupování si zatím užívá dvacítka švédských vesnic, firma ale přemýšlí o expanzi i na zahraniční trhy.

Na první pohled malé prodejny nabízí veškerý základní sortiment. Foto: Lifvs

Nejde o první projekt plně samoobslužných koloniálů, tento však vyniká snahou o zlepšení kvality života na venkově, který často trpí úbytkem obchodů a služeb. V době pandemie navíc usnadňuje sociální distancování a omezuje setkávání lidí i riziko přenosu nákazy. „Není to tady tak namačkané jako ve velkých městech,“ oceňuje Alexander Vidlund v rozhovoru pro BBC. Zákazníci mohou do obchodu zavítat i v noci. Společnost jim budou dělat jen kamery, které monitorují případné vloupání a stav zásob potravin v regálech.

Zdroj: BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce s lidmi se zdravotním postižením dává nadhled, naše všední problémy se najednou zdají malicherné, říká ředitelka Modrého domečku Zuzana Dudáková

Speciální cvičící rutina může snížit riziko smrti na polovinu

Česká aplikace Všímavec učí školáky mindfulness, zaměřuje se na ty nejmladší

Angličtí vědci vyvinuli letecké palivo z lidských exkrementů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…