Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Berlín pojmenovává ulice po ženách. Podporuje tak rovnoprávnost

Prakticky bezvýhradnou podporu mají ženská jména v berlínské části Friedrichshain-Kreuzberg. Zdroj fotografie: Pixabay

Významné političky, sportovkyně či umělkyně budou mít v Berlíně svá jména. Německá metropole při hledání názvů pro nové ulice nyní upřednostňuje ženy. Prostřednictvím nápravy výrazného nepoměru ulic pojmenovaných po mužích chce podpořit rovnoprávnost pohlaví.

Pánský klub ulic ve vládní čtvrti pojmenovaných po význačných politicích tak poprvé dostává dámskou společnost,“ okomentoval změnu parlamentní list Das Parlament. Zhruba 150 metrů dlouhá ulice nese jméno po sociálnědemokratické političce Rengerové. O jménu ulice, jejímž dokončením se završila přestavba vládní čtvrti, rozhodla městská část Mitte. Tisková mluvčí této berlínské části Laura Sanderová uvedla, že už v roce 2004 se Mitte rozhodla při pojmenovávání ulic klást zvláštní důraz na ženská jména až do doby, než se jejich počet vyrovná množství ulic nazvaných po mužích. „Jména žen tak dostávají přednost, ale není tomu tak výhradně, automaticky a ani bez předchozího uvážení,“ vysvětlila.

Dosažení zmíněné rovnováhy v poměru mužských a ženských jmen ulic je během na dlouhou trať. V případě Mitte nese po mužích jméno 271 ulic, po ženách o dvě stě méně, po párech jsou to dvě ulice. Stejně jako Mitte přitom postupují v Berlíně i další městské části. Město se však nesnaží poměr vyrovnávat přejmenováváním stávajících ulic. Děje se tak spíš výjimečně, kdy je potřeba odstranit názvy považované za nevhodné kvůli koloniálnímu původu nebo rasovému podtextu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.