Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Berlín pojmenovává ulice po ženách. Podporuje tak rovnoprávnost

Prakticky bezvýhradnou podporu mají ženská jména v berlínské části Friedrichshain-Kreuzberg. Zdroj fotografie: Pixabay

Významné političky, sportovkyně či umělkyně budou mít v Berlíně svá jména. Německá metropole při hledání názvů pro nové ulice nyní upřednostňuje ženy. Prostřednictvím nápravy výrazného nepoměru ulic pojmenovaných po mužích chce podpořit rovnoprávnost pohlaví.

Pánský klub ulic ve vládní čtvrti pojmenovaných po význačných politicích tak poprvé dostává dámskou společnost,“ okomentoval změnu parlamentní list Das Parlament. Zhruba 150 metrů dlouhá ulice nese jméno po sociálnědemokratické političce Rengerové. O jménu ulice, jejímž dokončením se završila přestavba vládní čtvrti, rozhodla městská část Mitte. Tisková mluvčí této berlínské části Laura Sanderová uvedla, že už v roce 2004 se Mitte rozhodla při pojmenovávání ulic klást zvláštní důraz na ženská jména až do doby, než se jejich počet vyrovná množství ulic nazvaných po mužích. „Jména žen tak dostávají přednost, ale není tomu tak výhradně, automaticky a ani bez předchozího uvážení,“ vysvětlila.

Dosažení zmíněné rovnováhy v poměru mužských a ženských jmen ulic je během na dlouhou trať. V případě Mitte nese po mužích jméno 271 ulic, po ženách o dvě stě méně, po párech jsou to dvě ulice. Stejně jako Mitte přitom postupují v Berlíně i další městské části. Město se však nesnaží poměr vyrovnávat přejmenováváním stávajících ulic. Děje se tak spíš výjimečně, kdy je potřeba odstranit názvy považované za nevhodné kvůli koloniálnímu původu nebo rasovému podtextu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Američané schválili první kapky na světě nahrazující brýle u starších lidí. Jak fungují?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…