Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Berlín pojmenovává ulice po ženách. Podporuje tak rovnoprávnost

Prakticky bezvýhradnou podporu mají ženská jména v berlínské části Friedrichshain-Kreuzberg. Zdroj fotografie: Pixabay

Významné političky, sportovkyně či umělkyně budou mít v Berlíně svá jména. Německá metropole při hledání názvů pro nové ulice nyní upřednostňuje ženy. Prostřednictvím nápravy výrazného nepoměru ulic pojmenovaných po mužích chce podpořit rovnoprávnost pohlaví.

Pánský klub ulic ve vládní čtvrti pojmenovaných po význačných politicích tak poprvé dostává dámskou společnost,“ okomentoval změnu parlamentní list Das Parlament. Zhruba 150 metrů dlouhá ulice nese jméno po sociálnědemokratické političce Rengerové. O jménu ulice, jejímž dokončením se završila přestavba vládní čtvrti, rozhodla městská část Mitte. Tisková mluvčí této berlínské části Laura Sanderová uvedla, že už v roce 2004 se Mitte rozhodla při pojmenovávání ulic klást zvláštní důraz na ženská jména až do doby, než se jejich počet vyrovná množství ulic nazvaných po mužích. „Jména žen tak dostávají přednost, ale není tomu tak výhradně, automaticky a ani bez předchozího uvážení,“ vysvětlila.

Dosažení zmíněné rovnováhy v poměru mužských a ženských jmen ulic je během na dlouhou trať. V případě Mitte nese po mužích jméno 271 ulic, po ženách o dvě stě méně, po párech jsou to dvě ulice. Stejně jako Mitte přitom postupují v Berlíně i další městské části. Město se však nesnaží poměr vyrovnávat přejmenováváním stávajících ulic. Děje se tak spíš výjimečně, kdy je potřeba odstranit názvy považované za nevhodné kvůli koloniálnímu původu nebo rasovému podtextu.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Nové možnosti posledního rozloučení, kde se nemusí plakat

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…