Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Balicí papír nebo olej po kaprovi. Kam s vánočním odpadem?

Zdroj: Depositphotos

Své blízké už jste obdarovali, nyní můžete věnovat jeden dárek i životnímu prostředí. Vánoce jsou časem, který vedle spousty hezkých chvil generuje i velké množství odpadu. Olej po smažení, balicí papír nebo vánoční stromek – víte, co s nimi? Pokud je správně vytřídíte, snížíte dopady odpadu a příroda vám bude vděčná.

Během období Vánoc vzniká ještě více odpadu než ve zbylých měsících. Je proto třeba vědět, kam s ním, aby se zbytečně neplnil směsný odpad a mohlo dojít k recyklaci. Pokud si nebudete vědět rady, kam co vyhodit, vyzkoušejte odpadový slovníček od Samosebou, který vám poradí s čímkoliv budete potřebovat.

Kam tedy vytřídit vánoční odpad?

Bioodpad

Zbytky z kuchyně během Vánoc tvoří celkem čtvrtinu celkového odpadu. Jedná se mimo jiné o zbytky ovoce, zeleniny, kávovou sedlinu nebo popel z krbu. Je důležité, aby se bioodpad vytřídil správně a neskončil zbytečně v obyčejné popelnici. Vyhoďte jej na vlastní kompost, do domácích kompostérů a nebo do hnědých kontejnerů. Odvézt ho můžete také do sběrných kompostáren.

Olej ze smažení

Další odpad, který během Vánoc v kuchyni vzniká, je olej, který zbyde po přípravě slavnostní večeře. Vyvarujte se lití zbytkového oleje do toalety, kde zahlcuje odpadní vody. Raději ho vychlazený slijte do plastových lahví a vytřiďte do speciálních sběrných nádob nebo odvezte do sběrného dvora.

Zdroj: Depositphotos

Balicí papír a stuhy

Po rozbalení dárků zbyde spousta balicího papíru, struh a různých ozdob. Jejich třídění není nic složitého. Kartonové krabice a balicí papír vytřiďte do modrého kontejneru. Pozor však na balicí papíry s odlišným povrchem, který je třeba povoskovaný nebo hliníkový, ty do papíru nepatří. Stuhy, rozbité vánoční ozdoby nebo celofán patří do směsného odpadu. Polystyren, bublinkovou fólii a plastové sáčky zase vyhoďte do žluté popelnice. Dárkové taštičky můžete zachovat a použít je příští rok znovu.

Vánoční stromky

Nakonec se budete muset rozloučit i s vánočním stromkem. Umělý si uschovejte na další rok, živý postavte vedle veřejně dostupného kontejneru na směsný odpad nebo odneste k nejbližšímu tříděnému odpadu. „Vyhozené vánoční stromky rozhodně nepatří do sběrných nádob na směsný odpad, protože výrazně snižují jejich kapacitu,“ sdělil Ekolistu mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Svozové firmy navíc plánují o Vánocích navýšit svou kapacitu a svážet odpady častěji než jindy. O svátcích tak budou odvážet odpad se stejnou frekvencí jako v běžných všedních dnech a u popelnic se tak nebude hromadit.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z jakvkuchyni.cz, ekolist.cz a samosebou.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…