Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astronomové našli na Žďársku další kousek meteoritu s rodokmenem

FOTO: ilustrační, ČTK

Astronomové našli druhý úlomek z bolidu, který nad Českou republikou zazářil začátkem prosince. Meteorit o váze 41 gramů byl objeven na Žďársku pouhých 20 metrů od vypočítaného místa dopadu. Pátrání po dalších meteoritech pokračuje, zapojila se do něho také řada dobrovolníků.

Tomáši Henychovi z Astronomického ústavu Akademie věd ČR se podařilo najít druhý úlomek meteoritu z bolidu. Kámen vážící 41 gramů a letící posledních 25 km volným pádem dopadl na zem u obce Vatín na Žďársku 12. ledna pouhých 20 metrů od vypočítaného místa, což je světový unikát.

Nádherný astromonický úkaz, který byl s pádem bolidu spojen, pozorovali lidé na obloze mezi Opavou a Žďárem nad Sázavou již 9. prosince 2014, první úlomek o rozměru přibližně 1 cm byl pak nalezen 20. prosince u Nové Vsi. Při vstupu do zemské atmosféry se váha meteoritu pohybovala kolem 200 kg. Světelnou dráhu o délce 170 kilometrů uletěl za pouhých 9 sekund, největší jasnosti přitom dosáhl ve výšce 37 km nad zemí. Pohasl 25 km nad zemí.

Hledání dalších úlomků meteoritu pokračuje, kromě pracovníků Astronomického ústavu a týmu organizovaného odborným časopisem Vesmír se do pátrání zapojila řada amatérských astronomů a nadšených dobrovolníků: „Většina z nich sice ve všední den nemůže, ale počítáme s nimi. Expedice budou v závislosti na počasí pokračovat i v dalších termínech,“ upřesnil Marek Janáč z redakce časopisu Vesmír.

Česká republika si v oblasti pádu meteoritů se známou dráhou letu, tj. s rodokmenem, vede více než dobře – z 23 meteoritů byly čtyři nalezeny právě u nás. V roce 1959, u bolidu Příbram, navíc astronomové poprvé na světě vypočetli místo jeho dopadu.

 

FOTO: ilustrační, ČTK

 

deník.cz, Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemusíte běhat maratony. Zrychlit metabolismus sedavých lidí umí i jediná fyzická aktivita

Čeští vědci skórují v boji proti koronaviru. Nová protilátka je účinná na všechny hlavní mutace

Pražský hrad je hvězdou Instagramu. Porazil konkurenci z celého světa

O krásných duších ve škaredých tělech. Češi připravují animovaný film o hovínkách

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…