Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Astronomové demystifikovali galaktickou rovinu Mléčné dráhy pomocí snímku

Ilustrační foto: Pixabay

Dva hlavní astronomické výzkumné programy EMU a PEGASUS spojily své síly, aby rozluštily jednu z mnoho záhad pojících se s Mléčnou drahou: kde jsou všechny zbytky supernov? O tom píše server Interesting Engineering.

Zbytek supernovy je rozpínající se oblak v poslední fázi života hvězdy poté, co explodovala. Dosud se jich podařilo detekovat jen velmi málo. Astronomové se rozhodli zjistit, kde se nachází jejich zbývající část, a za tímto účelem spojili pozorování ze dvou předních australských radioteleskopů.

Plyn mezi hvězdami

Snímky získané právě díky této spolupráci odhalují obrazy oblak spojených s plynným vodíkem vyplňujícím prostor mezi hvězdami. Jedná se o místa, kde se tvoří nové hvězdy a vznikají supernovy.

Foto: R. Kothes (NRC) and the PEGASUS team

Síla spojení sil

Výzkum proběhl v rámci programu Evoluční mapa vesmíru neboli EMU, ambiciózním projektu, který má za cíl vytvořit nejlepší rádiový atlas jižní polokoule. Program dokáže změřit asi 40 milionů nových vzdálených galaxií a supermasivních černých děr, což vědcům výrazně pomůže v chápání historie galaxií.

Aby byl potenciál projektu využit na maximum, obrátili se experti na doprovodný projekt s názvem PEGASUS. Ten používá k mapování oblohy dalekohled Parkes/Murriyang, což je jeden z největších radioteleskopů na světě.

Propojení získaných dat z EMU a PEGASUS má potenciál poskytnout průlomové informace týkající se vesmíru. Vědci mají vysoké ambice – v příštích několika letech prý budeme mít k dispozici jasný pohled na téměř celou Mléčnou dráhu, daleko větší než doposud získaný snímek, ale se stejnou úrovní detailů a citlivosti. Máme se jistě na co těšit.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci úspěšně vytvořili první 3D vytištěnou rybu na světě vypěstovanou v laboratoři

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…