Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Archeologové objevili 2000 let starou skleněnou mísu v neporušeném stavu

2 minuty radosti
Nizozemský Nijmengen. Foto: Pexels

V nizozemském městě Nijmegen se nedávno objevilo okouzlující svědectví potvrzující fakt, že Římané byli vynikající sklenáři. Místní archeologové našli modrou misku téměř bez jediného škrábance.

Město oznámilo objev misky, kterou archeologové nalezli během vykopávek pro sídliště v sousedství Winkelsteeg ležící u řeky Waal. Nijmegen je jedno z nejstarších měst v Nizozemsku. Jeho obyvatelé se v minulosti obvykle živili zemědělstvím, nicméně samotné město bylo založeno jako římská pevnost za účelem obchodu, což nahrávalo možnosti kontaktu místních obyvatel s Římany.

Vedoucí archeolog Pepijn van de Geer prohlásil, že mísa byla pravděpodobně získána během směnného obchodu, jelikož Římané potřebovali hovězí kůže a rádi je kupovali.

Druhá teorie uváděná Van de Geerem vychází z toho, že místní obyvatelé, Batavové, mohli být ve ve službách římské armády. Objevená miska může být součástí odměny za jejich služby.

Mísa byla vyrobena technikou, při které se roztavené sklo nechalo vychladnout kolem formy, zdobné pruhy se tvořily během následného chladnutí skla. Výrazné zbarvení je způsobeno přítomností oxidů kovů.

Zdroj: The Pharaoh Nerd, goodnewsnetwork.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…