V nizozemském městě Nijmegen se nedávno objevilo okouzlující svědectví potvrzující fakt, že Římané byli vynikající sklenáři. Místní archeologové našli modrou misku téměř bez jediného škrábance.
Město oznámilo objev misky, kterou archeologové nalezli během vykopávek pro sídliště v sousedství Winkelsteeg ležící u řeky Waal. Nijmegen je jedno z nejstarších měst v Nizozemsku. Jeho obyvatelé se v minulosti obvykle živili zemědělstvím, nicméně samotné město bylo založeno jako římská pevnost za účelem obchodu, což nahrávalo možnosti kontaktu místních obyvatel s Římany.
Vedoucí archeolog Pepijn van de Geer prohlásil, že mísa byla pravděpodobně získána během směnného obchodu, jelikož Římané potřebovali hovězí kůže a rádi je kupovali.
Druhá teorie uváděná Van de Geerem vychází z toho, že místní obyvatelé, Batavové, mohli být ve ve službách římské armády. Objevená miska může být součástí odměny za jejich služby.
Mísa byla vyrobena technikou, při které se roztavené sklo nechalo vychladnout kolem formy, zdobné pruhy se tvořily během následného chladnutí skla. Výrazné zbarvení je způsobeno přítomností oxidů kovů.
Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?
Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň
Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…