Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aprílové odpoledne stráví děti čtením díky Noci s Andersenem

Noc s Andersenem 2015 na Základní škole Svážná v Mostě. Zdroj: ZŠ Svážná

Pátek 1. dubna se bude v mnoha knihovnách v celé České republice nést v duchu knih. Tisíce dětí totiž dnes stráví společně čas v knihovnách či klubovnách, kde budou nejen číst a povídat si o knihách, ale také i nocovat. I letošní rok se totiž koná u příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy Noc s Andersenem, a to na více než 1500 místech v celé Evropě.

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. První ročník této akce proběhl v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně, kde na dvacet malých čtenářů čekalo noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení.

Letošní šestnáctý ročník zavede malé čtenáře do knižních příběhů na 1522 registrovaných čtecích místech v Evropě i zámoří, a to včetně Slovenska, Chorvatska, Nového Zélandu, USA, Kanady i Keni. Na spoustě míst se děti setkají i s pohádkovými postavičkami a někam zavítá dokonce i samotný Andersen.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…