Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Aprílové odpoledne stráví děti čtením díky Noci s Andersenem

Noc s Andersenem 2015 na Základní škole Svážná v Mostě. Zdroj: ZŠ Svážná

Pátek 1. dubna se bude v mnoha knihovnách v celé České republice nést v duchu knih. Tisíce dětí totiž dnes stráví společně čas v knihovnách či klubovnách, kde budou nejen číst a povídat si o knihách, ale také i nocovat. I letošní rok se totiž koná u příležitosti výročí narození slavného dánského spisovatele Christiana Andersena a Mezinárodního dne dětské knihy Noc s Andersenem, a to na více než 1500 místech v celé Evropě.

Noc s Andersenem je jednou z akcí, kterou české knihovny svádí v konkurenci populárnějších médií boj o zájem dětí a dětské čtenářství. První ročník této akce proběhl v roce 2000 v uherskohradišťské knihovně, kde na dvacet malých čtenářů čekalo noční dobrodružství v podobě čtení pohádek, soutěží, her a překvapení.

Letošní šestnáctý ročník zavede malé čtenáře do knižních příběhů na 1522 registrovaných čtecích místech v Evropě i zámoří, a to včetně Slovenska, Chorvatska, Nového Zélandu, USA, Kanady i Keni. Na spoustě míst se děti setkají i s pohádkovými postavičkami a někam zavítá dokonce i samotný Andersen.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie